karta rostliny zobrazena tento rok 145x
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae
Kříženec Cupressus (cypřiše) a Chamaecyparis (cypřišku).
Dobře snáší špatně propustné půdy, ale nedokáže si dobře poradit se suchém.
Množí se řízky.
Vznikl křížením Ch. nootkaensis x Cupressus macrocarpa a správný název je tedy x Cupressocyparis leylandii. Patří mezi stálezelené stromy. Dorůstá výšky více než 30m a šířky 10m. Má až metrové přírůstky za rok! Habytus je sloupovitý, vřetenovitý. Borka má červenohnědou barvu a je zvrásněná. Listy tvoří srostlé šupinky vytvářející řidké vějířky. Samčí květenství je žluté, samičí zelené. Přechází v šišky hnědé barvy a zakulaceného tvaru s průměrem asi 2cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu slunce nebo polostín a sušší půda. Odolává teplotám do -23°C.
klimatická USDA zóna: 5 - 10
Kříženec Cuprerssus glabra x Chamaecyparis nootkatensis.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Kříženec Cupressus lusitanica x Chamaecyparis nootkatensis.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den. (Cupressocyparis leylandii) Mám otázku. Jaké období je nejlepší pro sadbu a kdy ještě se může sázet. Také nejlepší období roku pro sestřih? Jaká jenáchylnost na vliv psí moče a choulostivost na mráz ? Náročnost na přihnojení, kyselost půdy a zálivku?? Děkuji Pavel Kašička
Cupressocyparis je vhodné vysazovat na jaře a od konce srpna do půli září, jako jiné jehličiny. Jedná-li se o sazenice s dobře prokořenělým balem,pěstované v kontejnerech, pak i během roku. Podmínkou je samozřejmě dobře připravená půda a okamžitá a pravidelná zálivka. K zmrznutí jsou náchylné pouze konce letorostů rostlin, pěstovaných v příliš výživné nebo dusíkem přehnojené půdě. Stříhá se nejméně 2x ročně, v předjaří a v pozdním létě, je třeba je tvarovat již v mládí, aby nebyly odspodu holé.Vynechá-li se řez, již není možné je dostat do požadovaného tvaru. Půda může být i písčitá až štěrkovitá, avšak vlhčí a výživná. Psí moč na olistění působí zhoubně, stejně jako u tújí a cypřišků - olistění zčerná a časem opadne. Je proto třeba podél výsadby postavit zábrany ( např. plastové pletivo napnuté na kolících ) - aspoň 40 cm od konců výhonů.
Jak je uvedeno nahoře na této stránce, Cupressocyparis dorůstá výšky až 30 m. Pokud se použije na živý plot, vzdálenosti jednotlivých rostlin v řadě by měly být, podle výšky sazenic, od 40 do 80 cm. Je ale nutno je již od mládí pravidelně zastřihovat, aby byly zahoustlé již od země. Stříhají se nejméně 2x ročně, v předjaří a v pozdním létě. Vynecháte-li řez, zmohutnějí a již je nedostanete do požadovaného tvaru. Dostatek vláhy a živin je nezbytný pro zdravý růst a odolnost rostlin. Ze sazenic o výšce 60 - 80 cm lze za 2 - 3 roky vypěstovat dvoumetrové živé ploty.