karta rostliny zobrazena tento rok 338x
Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Zygopetalum
Roste v Brazílii, Bolívii a Peru v trsech. Pahlízy jsou vejčité.
Vyhovují ji místa po požárech.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Broughtonia maculata, Dendrobium maculatum, Eulophia mackaiana, Maxillaria maculata, Z. bolivianum, Z. intermedium, Z. intermedium var. peruvianum, Z. mackaii, Z. mackaii var. intermedium
Existuje 14 druhů. Rodové jméno pochází z řeckého zygon = zapřáhnutý. Pochází ze středních poloh Jižní Ameriky. Nejvíce jich roste v Brazílii. Většinou se jedná o epifyty, ale jsou i terestrické. Květy příjemně voní. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje polostín a vlhký vzduch (nerosit, vytváří se pak bílé tečky na listech). V zimě by měla teplota klesnout k 15°C. Používáme substrát pro orchideje doplněný rašelinou. V době vegetace se hnojí 2x týdně spec. hnojivy pro orchideje.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:
Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: