karta rostliny zobrazena tento rok 388x
Palmy a cykasy : Cycadopsida / Cycadales / Zamiaceae / Zamia
Roste od Mexika po Belize. Kmínek bývá podzemní, hlízovitý, dužnatý, starší exempláře rozvětvené, dlouhý 20 - 30cm, široké 5 - 8cm. Listy vyrůstají po 2 - 5ti ks, jsou dlouhé 75 - 90cm, široké 37 - 45cm, hnědě plstnaté, zpeřené, tvořené 16 - 23 páry lístků, vlastní lístky jsou dlouze kopinaté, mírně srpovité, prakticky tupé, dlouhé 10 - 25cm, široké 1,2 - 2,5cm, trnitě pilovité, řapíky jsou zelené, dlouhé 17 - 23cm. Samičí šištice vyrůstají samostatně, jsou dlouhé 7 - 15cm, široké 4 - 5cm, hnědě plstnaté, mají 4,5 - 5cm stopky, samčí šištice vyrůstají samostatně až po několika ks, jsou válcovité, dlouhé (3 -) 6 - 14cm, široké 2 - 3cm, béžově plstnaté a mají 5 - 7cm stopky. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Palmifolium loddigesii, Palmifolium mexicanum, Z. caracasana, Z. eriolepis, Z. farinosa, Z. ferruginea, Z. gracilis, Z. lawsoniana, Z. leiboldii, Z. leiboldii var. angustifolia, Z. leiboldii var. latifolia, Z. loddigesii var. angustifolia, Z. loddigesii var. cycadifolia, Z. loddigesii var. latifolia, Z. loddigesii var. leiboldii, Z. loddigesii var. longifolia, Z. loddigesii var. obtusifolia, Z. nigra, Z. serrulata, Z. spadicea, Z. sylvatica, Z. terrestris
Pochází z tropické Severní, střední a Jižní Ameriky. Latinské jméno pochází z řečtiny a znamená šišku. Ta je charakteristická pro její plod. Jedná se o dvoudomé opadavé keře. Nejvyšší druhy mají do 4m výšky, ale naleznou se i drobné druhy. Většinou nad zemí bezkmenné (kmen bývá ukrytý v zemi) s kožovitými palmovitě tvořenými zpeřenými listy s délkou obvykle do 2m, vlastní úkrojky mohou být zubaté, čárkovité či kopinaté a řapíky mohou být ostnité. Květenství je šišticovité, stopkaté, husté, bohaté, samčí jsou válcovité, samičí tlustější, válcovité až mírně vejčité, šupiny mají štítnaté, zploštělé, u samčích opadávají, samičí mají 2 přisedlá vajíčka. Semena jsou hranatá s dužnatým osemením. Jsou jedovaté.
Zamie rostou v různorodých podmínkách, jeden druh roste jako epifyt, jeden ve skalních štěrbinách, většina v podrostu různých typů lesa od vlhkých až po velmi suché. Patří sem druhy pouštní, z mořských dun, z bažin a rostou až do 2500m n.m.
Pozor, nepleťte si Keják s druhem Zamioculcas zamiifolia (Kulkas zamiolistý), který pochází z východní Afriky a Madagaskaru. Můžete si ho prohlédnout např. v pražské Botanické zahradě u Karlova náměstí.
Množí se tedy semeny, občas výhony.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: