karta rostliny zobrazena tento rok 45x
Jednoletky / Letničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Xanthium
Pochází pravděpodobně ze Severní Ameriky, ale rozšířila se i jinde po světě. Patří mezi jednoletky. Povrch je šedozelený, může být načervenalý. Dorůstá výšky (0,15 -) 0,2 - 1 (i 1,2)m. Pod zemí vytváří kůlový bohatě rozvětvený kořen. Stonek je hustě ochlupený, krátce čárkovitě skvrnitý. Listy mají šedozelenou barvu, trojúhelníkový až srdčitý tvar s 3 - 5ti laloky, mají délku do 20cm a šířku do 15cm. Květenstvím je úbor seskupený v hroznu dlouhém 3 - 10cm, vlastní květy jsou jednopohlavné, v květenství jsou nahoře umístěny samčí 1cm diskovité květy, pod nimi jsou samičí dlouhé 4cm a široké 2,5cm, samičí zákrovy jsou krátce jemně ochlupené. Plodenství je šedozelené, dlouhé 1,2 - 1,5 (i 1,7)cm (včetně zobánků), zákrovní osténky dlouhé 2 - 2,5mm, zobánky dlouhé 2,5 - 4mm, plodem je hnědá až černá nažka délky 1 - 1,5cm. Využívá se v tradiční asijské medicíně. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu zasolené úhory, louky, pole, obnažené dna rybníků, atp. Nevadí ji ani občasné zaplavení nebo slaná půda.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: X. chinense
Patří mezi jedoletky. Dorůstá výšky 0,5 - 1,2m. Listy vyrůstají ve spirále a mají hluboce laločnaté nebo zubaté okraje. Vytváří 2 druhy květů. První na krátkých terminálních větvích produkuje pouze pyl. Druhý v hroznech v paždí listů produkuje i semena. Plodem je nažka. Nejznámějším druhem je X. spinosum.
Vyhovují ji rumiště.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: