karta rostliny zobrazena tento rok 197x
Tropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Wedelia
Roste v USA, Guatemale, Nikarague, Kostarice, Mexiku, Hondurasu, Salvadoru a Peru v podobě vzpřímeného větveného keře nebo polokeře. Dorůstá výšky 0,5 - 2m. Kmínky jsou ochlupené. Listy jsou vejčité, zašpičatělé, pilovité nebo zubaté, oboustranně ochlupené, zpravidla drsné, dlouhé 2 - 6cm, báze je zakulacená, klínovitá a sbíhavá. Květenstvím je dlouze stopkatý široce zvonkovitý 3řadý zákrov délky 0,8 - 1,6cm, zákrovní listeny jsou podlouhlé, tupé až zašpičatělé, ochlupené, okvětní lístky jsou sterilní, žluté nebo oranžové, terčové květy jsou fertilní a korunu mají délky 5 - 7mm. Plodem je křídlatá nažka délky 4 - 5mm s chmýrem délky 2 - 4mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Anthemis hondensis, Seruneum acapulcensis, W. acapulcensis var. cintalapana, W. acapulcensis var. ramosissima, W. adhaerens, W. hispida var. ramosissima, W. pinetorum, Zexmenia epapposa, Zexmenia hispida var. ramosissima, Zexmenia longipes, Zexmenia pinetorum
Roste v tropech a subtropech jako vzpřímená až rozkladitá (i šplhavá) jednoletka, trvalka, polokeře nebo keř. Povrch je ochlupený. Stonky zpravidla dokáží v kolénkách znovu zakořenit. Listy jsou jednoduché, vstřícné, mělce pilovité a řapíkaté. Květenstvím je úžlabní nebo vrcholový samostatný úbor anebo ve svazečku na dlouhé stopce, zákrov je 1 - 2řadý, zákrovní lístky chudé, okvětní i terčové květy bývají žluté, okvětních samičích bývá 3 - 10ks a terčové jsou oboupohlavné. Plodem je podlouhlá až obklínovitá zploštělá 4hranná nažka zpravidla s chmýrem.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: