karta rostliny zobrazena tento rok 633x
Ovoce : Magnoliopsida / Magnoliales / Annonaceae / Asimina
Roste na východě a jihovýchodě USA v podobě cizosprašného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 14m (u nás 3 - 5)m v pyramidálním habitu. Pod zemí vytváří kůlový kořen. Borka je hnědá. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou úzce obvejčité, špičaté, dlouhé 10 - 30cm, spodní strana ochlupená a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Kvete růžovofialovými květy o průměru 4 - 5cm, vnější korunní lístky jsou dlouhé 1,5 - 2,5cm, vnitřní jsou kratší. Plodem je žlutozelená až hnědá jedlá bobule délky 5 - 15cm s chutí podobnou směsi banánu, ananasu a manga. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji vlhká hluboká dobře propustná půda s pH 5,5 - 7, bohatá na živiny, teplo, chráněné místo a polostín. Odolává mrazu do -22°C.
Množí se semeny, které musí prodělat stratifikaci.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Annona pendula, Annona triloba, A. campaniflora, A. conoidea, A. glabra, A. virginiana, Porcelia triloba, Uvaria triloba
Pochází z jihu USA. Roste v podobě nízkého opadavého stromu až keře o výšce 2 - 12m. Střídavé listy jsou vejčité, mohou být kožovité, dlouhé 20 - 35cm a široké 10 - 15cm. Kvete ve skupinách až 8 převislých květů o průměru 4 - 6cm v barvě fialové až hnědočervené, kališní lístky má 3, korunní lístky jsou umístěné ve 2 kruzích po 3 - 4ks. Plodem je jedlá bobule délky 5 - 16cm a průměru 3 - 7cm a z každého květu se jich vytváří 3 - 5ks. Nejznámějším druhem je A. triloba.
Vyhovuje mu teplo, vlhká půda a plné slunce.
Množí se semeny, kořenovými řízky nebo hřížením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Se semeny neporadím, ale stratifikace je podle definice: vystavení semen nízké teplotě za účelem dosažení klíčivosti. Prakticky se tím většinou myslí, že semena se dají na nějaký čas např. do ledničky nebo musejí projít až mrazem. Takže použijeme zase mrazák nebo využijeme přírodu a semena dáme ven. Musí se ale dodržet mírná vlhkost, aby semeno zcela nevyschlo.
Stratifikace je uložení osiva ve vrstvách s čistým vlhkým pískem,v chladu,kolem 3-8°C,ale ne na mrazu,jak píše předchozí rádce.Účelem s.je,aby semeno prodělalo zimní klid,ale za vhodnějších podmínek,než v přírodě.Během s.se zčásti odbourávají inhibitory,t.j.látky obsažené v osemení,které brání předčasnému vyklíčení a semeno je lépe připraveno k vyklíčení.Stačí lednička.Asimina triloba - podle knihy V.Waltra je třeba semena po získání ihned naklást do misek,nechat promrznout a misky pak vystavit ve skleníku na teplo.Pokud se semena nechají delší dobu na suchu,přeléhají,t.zn.klíčí až další rok,nebo vůbec - mohou totiž vyschnout.