karta rostliny zobrazena tento rok 321x
poslední revize 30.03.2022
Masožravé : Magnoliopsida / Lamiales / Lentibulariaceae / Utricularia
Roste v Evropě. Místo kořenů vytváří prýty. Dorůstá délky (0,15 -) 0,2 - 0,4 (i 1,5)m. Listy jsou střídavé, dlouhé 2 - 4cm, zpeřené, konce úkrojků zpravidla až zašpičatělé, 1. měchýřek na 3 nejspodnějších úkrojcích má délku 2 - 3 (i 3,5)mm se stopkou délky (0,4 -) 0,5 - 1,2mm, velikost ostatních se jen málo liší. Kvete žlutými květy v hroznu o počtu (4 -) 8 - 10 (i 75) s průměrem 0,5 - 2mm, stopka má délku 1 - 3cm, je 3 - 5x delší než-li daný listen, po odkvětu se až 2x prodlužuje, koruna má velikost 1,3 - 1,9cm, dolní pysk na bocích plochý až zvlněný a ostruha má délku 5 - 6mm. Plody jsou zakrnělé, sterilní bez semen velikosti 3 - 4mm. Patří mezi chráněné rostliny C4.
Vyhovují ji mělké stojaté vody bohaté na živiny, zatopené jámy, mrtvá ramena, atp.
Množí se vegetativně díky turionům.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: U. australis f. tenuicaulis, U. incerta, U. jankae, U. japonica, U. mairii, U. mutata, U. neglecta, U. pollichii, U. protrusa, U. sacciformis, U. siakujiensis, U. spectabilis, U. tenuicaulis, U. vulgaris f. tenuicaulis, U. vulgaris f. tenuis, U. vulgaris var. japonica, U. vulgaris var. mutata, U. vulgaris var. neglecta, U. vulgaris var. tenuicaulis
Roste na všech kontinentech kromě Antarktidy jako masožravá rostlina. Na rostlinách se vyskytují tzv. pasti/měchýřky (přetvořené listy) o velikosti špendlíkové hlavičky s ochlupeným uzavřeným víčkem a pracují s pod tlakem v rychlosti 10 - 15ms. Velikost u pozemních druhů bývá 0,3 - 1,5mm a u vodních bývá 0,1 - 0,6 (i 1,2)cm. V okamžiku podráždění se víčko prudce otevře a pod tlakem vsaje oběť do měchýřku. Plodem je tobolka.
Vyhovují ji vlhké půdy nebo mělčiny s čerstvou vodou. Světlo postačí rozptýlené, ale je vhodné rostlině dopřát několik hodin přímého slunce. Pokud rostlinu pěstujete doma, používejte výhradně měkkou dešťovou vodu a vytvořte prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Na zimu často odumírá a přežívá díky přezimovacím pupenům - turionům. Ty lze také použít k rozmnožování. Jako substrát obvykle vyhovuje kyselá rašelinová směs s pískem.
Množí se dělením trsů, semeny nebo listovými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: