karta rostliny zobrazena tento rok 13x
poslední revize 27.08.2024
Tropické stromy : Magnoliopsida / Rosales / Moraceae / Ficus
Rote v tropické Africe v podobě stromu s rozkladitou korunou, někdy i jako epifyt. Dorůstá výšky až 20m. Větve jsou v mládí široké 0,5 - 1,5cm. Palisty jsou dlouhé 1 - 8cm. Listy vyrůstají ve spirále, jsou obvejčité, zašpičatělé, dlouhé (10 -) 13 - 50cm, široké 3 - 17 (i 25)cm, báze tupá nebo klínovitá, spodní strana ochlupená, žilnatinu tvoří 12 - 20 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 8 (i 16)cm. Plodí v paždí listů, jsou téměř přisedlé, žluté nebo oranžové, kulovité nebo obvejčité, široké 1,5 - 3cm, hustě dlouze ochlupené, bazální listeny dlouhé 0,7 - 1,5cm a vytrvávající.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: F. afeelii, F. afzelii, F. argentea, F. dawei, F. eriobotryoides, F. eriobotryoides var. callei, F. galactophora, F. monbuttuensis, F. murrayana, F. rubroreceptaculata, F. zobiaensis, Galoglychia saussureana, Urostigma eriobotryoides, Urostigma galactophorum, Urostigma saussureanum
Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě jednodomého stromu, keře, liány i epifytu. Dokáže vytvořit vzdušné kořeny. Lýko roní mléčnou tekutinu - latex. Palisty bývají opadavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné nebo téměř přeslenité), celokrajné nebo laločnaté, vzácně i dlanité. Kvete ve vysokém věku drobnými jednopohlavnými květy, samčí kalich je 2 - 6tilaločný, samičí 0 - 6tilaločný, semeníky jsou volné, tyčinek má 1 - 8ks. Plodem jsou fík, na samičích rostlinách jsou jedlé a na samčích bývají nejedlé (tzv. kaprifíky). Mezi nejznámější druhy patří F. elastica, F. benjamina a F. carica.
Má rád hodně světla, není však vhodné umístění na přímém slunci. Může se použít i pro hydroponii. 1x týdně listy rosíme, protože mají rádi vlhké, ale čisté prostředí. Na zimu umístíme do teploty 16 - 20°C. V létě hnojíme jednou za 14 dní. Zálivka postačí mírná. Na přelití rostlina reaguje opadáváním listů. Přesazujeme do směsi z 2 dílů listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu. Substrát by měl být dobře propustný.
Na jaře a začátkem léta množíme bandážováním stonku rostliny nebo řízky (nejlépe v lednu a únoru). Řízky po odříznutí vložíme do vlažné vody na 2hod (pro zastavení ronění mléka). Před zasazením velkolisté druhy sbalíme do ruličky kolem větvičky a zajistíme gumičkou. Vlastní řeznou ránu namočíme do gelového stimulátoru (práškový by se na vlhký konec příliš nalepil a hrozilo by spálení). Můžeme je množit také semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: