karta rostliny zobrazena tento rok 449x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Rosales / Moraceae / Ficus
Roste od Indie přes Indonésii po Austrálii v podobě stálezeleného (i opadavého) stromu. Dorůstá výšky 10 - 25 (i 35)m při obvodu kmene až 3m. Může vytvářet vzdušné kořeny. Borka je šedohnědá a hladká. Větve jsou v mládí hnědé a hustě jemně bíle ochlupené. Palisty jsou vejčitě kopinaté, ochlupené a dlouhé 1 - 2cm. Listy jsou eliptické až vejčitě kopinaté, zašpičatělé až tupé, tence kožovité, dlouhé (5 -) 6 - 18 (i 20)cm, široké (2,5 -) 3 - 9 (i 12)cm, na spodní straně světle zelené, v mládí ochlupené, báze klínovitá až tupá, žilnatinu tvoří 4 - 7 (i 8) párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 7 (i 7,5)cm. Plody jsou červenooranžové, hruškovité, v mládí ochlupené a v průměru mají 2 - 3cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Covellia glomerata, Covellia lanceolata, Covellia mollis, F. acidula, F. chittagonga, F. glomerata, F. glomerata var. chittagonga, F. glomerata var. elongata, F. glomerata var. miquelii, F. glomerata var. mollis, F. goolereea, F. henrici, F. lanceolata, F. leucocarpa, F. lucescens, F. mollis, F. racemosa var. elongata, F. racemosa var. miquelii, F. racemosa var. mollis, F. racemosa var. racemosa, F. racemosa var. vesca, F. semicostata, F. trichocarpa f. glabrescens, F. vesca, Urostigma leucocarpum, Urostigma lucescens
Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě jednodomého stromu, keře, liány i epifytu. Dokáže vytvořit vzdušné kořeny. Lýko roní mléčnou tekutinu - latex. Palisty bývají opadavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné nebo téměř přeslenité), celokrajné nebo laločnaté, vzácně i dlanité. Kvete ve vysokém věku drobnými jednopohlavnými květy, samčí kalich je 2 - 6tilaločný, samičí 0 - 6tilaločný, semeníky jsou volné, tyčinek má 1 - 8ks. Plodem jsou fík, na samičích rostlinách jsou jedlé a na samčích bývají nejedlé (tzv. kaprifíky). Mezi nejznámější druhy patří F. elastica, F. benjamina a F. carica.
Má rád hodně světla, není však vhodné umístění na přímém slunci. Může se použít i pro hydroponii. 1x týdně listy rosíme, protože mají rádi vlhké, ale čisté prostředí. Na zimu umístíme do teploty 16 - 20°C. V létě hnojíme jednou za 14 dní. Zálivka postačí mírná. Na přelití rostlina reaguje opadáváním listů. Přesazujeme do směsi z 2 dílů listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu. Substrát by měl být dobře propustný.
Na jaře a začátkem léta množíme bandážováním stonku rostliny nebo řízky (nejlépe v lednu a únoru). Řízky po odříznutí vložíme do vlažné vody na 2hod (pro zastavení ronění mléka). Před zasazením velkolisté druhy sbalíme do ruličky kolem větvičky a zajistíme gumičkou. Vlastní řeznou ránu namočíme do gelového stimulátoru (práškový by se na vlhký konec příliš nalepil a hrozilo by spálení). Můžeme je množit také semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: