karta rostliny zobrazena tento rok 218x
poslední revize 02.10.2013
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Tithonia
Pochází z východního Mexika a střední Ameriky (Guatemala, Belize, Honduras, Salvador, Kostarika a Panama). Např. na Srí Lance se stala invazivní rostlinu a introdukce proběhla i v Japonsku. Může růst jako jednoletka i trvalka v podobě byliny nebo keře (někdy i šplhavého). Dorůstá výšky 1,2 - 3 (i 4)m. Mladé větve jsou ochlupené až plstnaté, olysávají. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, oválné, 3 (i 5 - 7)tilaložnaté, dlouhé 5 - 20 (i 40)cm, široké 3,5 - 20cm, okraj je vroubkovaně pilovitý, spodní strana je hustě ochlupená, žláznatě tečkovaná, žilnatina dlanitá, báze je protažená až sbíhavá a konec zašpičatělý. Kvete žlutými až oranžovými květy v úboru o průměru 5 - 15cm na 6 - 20cm stopce. Plodem je 4 - 6mm nažka s chmýrem z 2 osin délky 3 - 4mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Helianthus quinquelobus, Mirasolia diversifolia, T. diversifolia var. glabriuscula, Urbanisol tagetiflora f. grandiflorus, Urbanisol tagetiflora var. diversifolius, Urbanisol tagetiflora var. flavus, Urbanisol tagetifolius f. grandiflorus
Existuje asi 11 druhů. Rostou v Mexiku, na jihozápadě USA a některé přesahují i do střední Ameriky. Může se jednat o jednoletku, trvalku, keř nebo dokonce v případě T. koelzii i malý strom. Listy jsou střídavé, pouze spodní mohou být vstřícné. Dále mohou být řapíkaté nebo přisedlé, čepel má okraj obvykle zubatý, občas laločnatý. Kvete v úborech. Plodem je nažka s mýřem z 1 - 2 osin. Nejznámějším druhem je T. diversifolia a T. rotundifolia.
Vyhovuje jim hlinitopísčitá půda a chráněné místo.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: