karta rostliny zobrazena tento rok 165x
poslední revize 19.10.2023
Tropické stromy : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Mitragyna
Roste v Africe. Listy jsou eliptické až obvejčité, úzce špičaté, dlouhé do 12cm a široké 8cm. Květenstvím je hustá kulovitá hlávka šířky do 3cm, vlastní květy jsou bílé, béžové nebo žluté a aromatické.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Adina inermis, Cephalanthus africanus, M. africana, Nauclea africana, Nauclea africana var. luzoniensis, Nauclea inermis, Nauclea platanocarpa, Platanocarpum africanum, Stephegyne africana, Uncaria inermis
Roste v Africe, Asii a Malesii v podobě stromu nebo keře. Pupeny jsou zploštělé. Palisty jsou vzpřímené, opadavé, vejčité nebo obvejčité. Listy jsou vstřícné a řapíkaté. Květenstvím je hustá hlávka ve svazečcích, vrcholících, okolících nebo kyticích, listeny jsou 2, listenců mnoho, vlastní květy jsou oboupohlavné, přisedlé, 5tičetné, kalich obkuželovitý nebo uťatý s trubkovitým okrajem, koruna béžová až žlutě zelená, válcovitá, nálevkovitá nebo úzce řepicovitá, uvnitř může být ochlupená, s 5ti laloky a 5ti tyčinkami. Plody jsou tobolkovité, suché, pukavé, obvejčité až eliptické, chrupavčité až dřevnaté, s vytrvalým nebo opadavým kališním okrajem a obsahuje mnoho malých mírně zploštělých podlouhlých až kopinatých krátce okřídlených semen.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
literatura: