karta rostliny zobrazena tento rok 150x
Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Lamiales / Gesneriaceae / Aeschynanthus
Roste v Bhútánu, Číně, Indii, Laosu, Myanmaru a Vietnamu. Listy vyrůstají zpravidla v 3četných přeslenech, jsou eliptické nebo obkopinaté, oboustranně ochlupené, dlouhé 10 - 22cm a široké 4,5 - 9cm. Květy vyrůstají samostatně v paždí listů, mají 3 - 6mm stopku, kališní cípy jsou kopinaté, zašpičatělé, dlouhé 5 - 9mm, široké 1 - 2mm, koruna je dlouhá 3,5 - 4cm, na bázi úzce trubkovitá, na konci široce nálevkovitá, široká 1 - 1,5cm, mírně 2pyská, laloky jsou malé, kulaté, bílé, spodní pysk má 3 - 5 růžově fialově červený proužků a mezi nimi světle žluté.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. denticuliger, A. pusillus, Trichosporum chiritodes, Trichosporum chiritoides
Roste v jihovýchodní Asii a tichomoří v podobě stálezeleného převislého epifytického nebo litofytického keře nebo polokeře v korunách stromů. Celý povrch je drobně ochlupený. Stonky jsou tuhé a občas s příčepnými kořínky. Listy jsou zpravidla vstřícné (i v 3 - 4četných přeslenech), drobnější, kožovitě, tlusté, zpravidla celokrajné (i velmi drobně zubaté). Květenství je vrcholové nebo úžlabní, zpravidla stopkaté, listeny bývají malé, opadavé, barevné, vlastní květy mají kalich 5tilaločný, cípy zpravidla stejné, koruna je červená až oranžová (i nazelenalá, žlutá nebo bílá), trubkovitá, obvykle zahnutá, okraj 2pyský, horní pysk 2laločný, spodní 3laločný a laloky mohou být nestejné. Plodem je čárkovitá tobolka obsahující drobná eliptická semena. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje jí rozptýlené světlo a hrubý substrát. Substrát udržujte vlhký, v zimě se zálivka omezuje a teplota snižuje ze standardní pokojové 24°C na 15°C. V případě suchého vzduchu rostlinu rosíme. V době vegetace můžete hnojit každý týden. Je vhodná pro hydroponické pěstování.
Množí se vrcholovými stonkovými nebo listovými řízky. Při zakořeňování používáme stimulátor a zajistíme spodní teplo. Množit lze také pomocí semen.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 150 rodů s asi 3200 druhy. Rostou ve tropech a subtropech, pouze málo z nich tuto oblast rozšíření přesahuje. Řadčí se mezi trvalky. Většina z nich patří mezi byliny nebo polokeře, ale některé jsou i keři nebo malými stromy. Plodem je tobolka nebo bobule. Množí se semeny. Mezi nejznámější zástupce patří: Fialka, Honzík a Gloxínie.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: