karta rostliny zobrazena tento rok 9x
poslední revize 03.10.2013
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Tithonia
Roste v Mexiku, Salvadoru, Hondurasu, Guatemale, Nikaragui a Kostarice v podobě vzpřímené byliny nebo polokeře. Dorůstá výšky 1 - 4m. Kmínky jsou hustě odstále ochlupené. Spodní lísty jsou vstřícné, řapíkaté, horní střídavé, téměř přisedlé, kopinatého až široce vejčitého tvaru, okraj je vroubkovaně pilovitý bez laloků, konec je zašpičatlý, báze klínovitá nebo zúžená až sbíhavá, spodní strana je hustě jemně ochlupená, délka dosahuje 9 - 17cm a šířka 3 - 14cm. Kvete v žlutých až oranžových úborech se žlutým středem na dlouhých ochlupených stopkách. Plodem je nažka délky 3 - 4,5mm bez chmýru.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Gymnolomia decurrens, Gymnolomia scaberrima, Helianthus longiradiatus, Mirasolia scaberrima, Perimeniopsis perfoliata, T. glaberrima, T. platylepis, T. scaberrima
Existuje asi 11 druhů. Rostou v Mexiku, na jihozápadě USA a některé přesahují i do střední Ameriky. Může se jednat o jednoletku, trvalku, keř nebo dokonce v případě T. koelzii i malý strom. Listy jsou střídavé, pouze spodní mohou být vstřícné. Dále mohou být řapíkaté nebo přisedlé, čepel má okraj obvykle zubatý, občas laločnatý. Kvete v úborech. Plodem je nažka s mýřem z 1 - 2 osin. Nejznámějším druhem je T. diversifolia a T. rotundifolia.
Vyhovuje jim hlinitopísčitá půda a chráněné místo.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: