karta rostliny zobrazena tento rok 54x
poslední revize 28.03.2023
Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Horminum
Roste v Pyrenejích a Alpách jako trvalka. Dorůstá výšky 10 - 30 (i 45)cm. Stonek má čtvercový průřez, povrch je krátce žláznatě ochlupený. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou obvejčité až kulaté, vroubkované, lesklé, tmavězelené, dlouhé 3 - 7cm a široké 2 - 5cm. Květenstvím je vrcholový zdánlivý klas nebo hrozen, vlastní květy jsou trubkovité až zvonkovité, s 2ma pysky, modrofialové s bíle pruhovaným jícnem, dlouhé 1,5 - 2cm.
Vyhovuje mu dobře propustná středně úrodná vlhká půda, skalnaté svahy a louky a plné slunce.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 7 - 9
Synonyma: Melissa pyrenaica, Pasina pyrenaea, Thymus horminum
Existuje pouze 1 druh.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
literatura: