karta rostliny zobrazena tento rok 147x
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Thuja
Roste v Japonsku v podobě široce pyramidálního stromu. Dorůstá výšky do 18m. Borka je červenohnědá, tenká, odlupuje se v úzkých papírovitých pruzích. Větve jsou rozkladité, asymetrické, v mládí silné, zploštělé, široké 1,5 - 3mm. Listy jsou tmavězelené, prakticky špičaté, postranní listy max. stejně dlouhé a na spodní straně nemají žlázy. Samičí šištice tmavěhnědé, obvejčité, dlouhé 0,8 - 1cm, šupiny po 10 - 12ti ks, 4 - 6ks fertilních po 3 semenech, semena jsou dlouhá 5 - 6mm a křídlo je dlouhé 6 - 7mm, široké 2 - 3mm.
Vyhovuje ji polostín až plné slunce, vlhká kyselá až zásaditá půda bohatá na živiny. V mládí je náchylná na pozdní mrazy.
Množí se řízkováním.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: T. gigantea var. japonica, T. japonica, Thujopsis standishii
Na rozdíl od cypřišku má zerav vrcholek vzpřímený. Roste v Asii a Severní Americe v podobě stálezeleného jednodomého stromu nebo keře. Větve vyrůstají v 1 rovině a jsou zploštělé. Dřevo je načervenalé a trvanlivé. Listy vyrůstají ve 4 řadách, jsou šupinovité, 2tvárné, lícní pár obvejčitě kosočtverečný, postranní člunkovité překrývající lícní, na spodní straně nejsou výrazné stomatální pruhy. Samčí šištice mají 2 - 6 párů sporofylů s 2 - 4mi prašnými pouzdry, samičí šištice terminální, samostatné, eliptické, dlouhé 0,9 - 1,4cm, mají 8 - 12 šupin, plodné mají 1 - 3 plochá úzce křídlatá semena. Velmi oblíbená rostlina zahrad využívaná zejména k vytváření živých plotů, je to také ideální větrolam a hodí se i jako solitéra. Má mnoho variet s různě tvarovanými listy, různým zbarvením, atp. Výška dospělého keře většinou dosahuje 3m, roční přírůstek se pohybuje okolo 25cm. Pro vytvoření živého plotu se vysazuje v hustotě 2 - 3ks/m. Pozor, všechny jeho části jsou jedovaté! Nejčastěji prodávaná je T. occidentalis.
Má rád slunné, světlé ale stále vlhké stanoviště a vlhký vzduch.
Množí se stonkovými řízky. Stačí odtrhnout větvičku s patkou, šikmo zasadit do stínu a udržovat stále ve vlhku.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Čeleď se dále dělí na podčeledě:
Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: