karta rostliny zobrazena tento rok 88x
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Taxodiceae
Jedná se o opadavé, polostálezelené nebo i stálezelené stromy s přímým kmenem. Borka je hladká. Zpravidla vytvářejí dýchací kořeny. Vytváří i zkrácené větve opadávající na podzim spolu s listy. Listy vyrůstají střídavě ve 2 řadách, na dlouhých větvích jsou i šupinovité. Samčí šištice jsou jehnědovité až latnaté útvary délky 7 - 15cm, mají 6 - 8 tyčinek, samičí šištice jsou prakticky kulaté, tvoří je 10 - 12 šupin po 2 vajíčkách, šišky jsou kulaté až vejčité, dřevité, obsahují 3hranná bezkřídlá semena a dozrávají již 1. rokem. Existuje vnitrodruhový taxon:
Množí se semeny.
Vyskytuje se v bahnitých hlinitopísčitých půdách.
Pochází z jihovýchodu USA. Existuje vnitrodruhový taxon:
Pochází z bažin a močálů jihovýchodních částí USA. Patří mezi jednodomé opadavé stromy. Dožívají se věku 500 - 700 (i 1000)let. Pod zemí vytváří kůlovitý kořen. Dorůstá do výšky až 30 - 40 (i 50)m v úzkém kuželovém tvaru ve stáří zaokrouhleném válcovitém při šířce kmene do 2m. Celková šířka nepřesahuje 15m, obvykle kolem 9m. Pokud roste opravdu ve vodě (musí být ale mělká), vytváří i vzhůru rostoucí vzdušné kořeny (pneumatofory). Barva kmene je červenohnědá až šedohnědá, borka puká a odlupuje se ve svislých pásech. Listy vyrůstají ve 2 řadách, mají svěže zelenou barvu a na podzim se barví do oranžové až tmavě rudé nebo rezavé, opadavé a střídavé (stejně tak i větve, tím se liší od vzhledově podobného rodu Metasequoia, kde lístečky vyrůstají proti sobě). Samčí květy rostou v podobě až 20cm převislé jehnědě, hroznu či latě délky 5 - 12cm a u jejich kořene se nacházejí zelené samičí šištice přecházející v zakulacené zelené, později hnědé šišky dlouhé 2 - 3 (i 4)cm a široké 1,3 - 3cm. Semena jsou ostře 3hranná, červenohnědá, dlouhá 1,2 - 2,6cm a široká 0,5 - 2,3cm. Největší exemplář roste ve státě Virginia, má výšku 44,11m. Nejširší je naopak ve státě Louisiana, má v průměru 5,21m a výšku 25m. Nejstarší strom roste v Severní Karolíně a má údajně 1600let. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyžaduje mokré půdy, bez specifických nároků na složení, ale kyselé pH je lepší. Může být bohatá i chudá na živiny, kyselá i vápenitá.
Synonyma: Cuprespinnata disticha, Cupressepinnata disticha, Cupressus americana, Cupressus disticha, Cupressus disticha var. nutans, Cupressus disticha var. patens, Cupressus montezumae, Glyptostrobus columnaris, Schubertia disticha, T. ascendens var. nutans, T. denudatum, T. distichum, T. distichum f. confusum, T. distichum f. pendens, T. distichum f. pendulum-elegans, T. distichum f. pendulum-novum, T. distichum subsp. nutans, T. distichum var. nutans, T. distichum var. patens, T. knightii, T. pyramidatum
Kříženec T. distichum a T. mucronatum. Výška do 20m. Stálezelený strom. Podobá se více T. distichum. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Již vyhynulý druh. Na popředí fotografií je vidět Liquidambar europaea.
Roste v Mexiku.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Cuprespinnata mexicana, Cupressepinnata mexicana, T. distichum var. mexicanum, T. distichum var. mucronatum, T. mexicanum, T. montezumae, T. mucronatum, T. pinnatum, T. virens
Roste od jihu USA po Guatemalu v podobě poloopadavého (v chladnějších místech opadavého) stromu se široce kuželovitou korunou. Dožívá se věku i 1000 let. Dorůstá výšky do 50m při průměru kmene do 4m. Borka se odlupuje v dlouhých pruzích. Hlavní větve jsou vodorovné, mladé na starších exemplářích převislé. Listy na 1letých větvích vyrůstají ve spirále pod úhlem 25 - 45°, jsou eliptické, dlouhé 4 - 10cm, široké 0,7 - 1,4cm, ostatní jsou čárkovité, dlouhé 0,7 - 1,1cm, široké 0,8 - 1mm a stomatální pruhy se skládají z 4 - 5ti řad. Samčí šištice vyrůstají v řídkých klasovitých latách o délce 5 - 25cm, jsou prakticky přisedlé, vejčité, samičí šištice jsou ojíněné, vejčité a dlouhé 1,5 - 2,5cm. Existuje vnitrodruhový taxon:
Potřebuje teplo, i ve středozemí je doporučován chladný skleník.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Mám třetí rok tisovec Cascade Falls. Letos na jaře mu poprvé vyrašilo jehličí světle zelené až žluté a už neztmavlo. Navíc na koncích větvičěk začíná opadávat jehličí a konce černají. Stromek nemá svojí tradiční svěžest ani žádné nové přírůstky. Stromek máme vysazený v místech, kde se před lety při stavbě domu míchala malta a manipulovalo se stavebními hmotami. Zem jsme sice při výsadbě v okolí stromku vyměnily, ale nevím, zda to nemůže mít vliv. Foto sice mám, ale nemám jej kam přidat. Děkuji, Friesz tel. 724600626