karta rostliny zobrazena tento rok 182x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Ajania
Roste ve střední Číně v podobě polokeře. Dorůstá výšky 70cm. Borka je tmavěšedá. Větve s květy jsou řídce přitiskle ochlupené. Níže položené listy mají 5mm řapíky, čepel široce vejičtou, zakulacenou až široce eliptickou, na spodní straně je bílá až šedobílá, hustě přitiskle ochlupená, horní strana je šedozelená, lysá nebo řídce ochlupená, tvar pilovitý až 3 - 5x laločnatý, délka 1,5 - 2,5cm a šířka 1 - 2cm. Pod květy mají lopatkovitý, kualtý nebo dlouze eliptický tvar. Kvete žlutými květy v úboru. Plodem je 1,2mm nažka.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. dentata, Chrysanthemum potaninii, Chrysanthemum potaninii var. amphiseriaceum, Chrysanthemum rockii, Chrysanthemum truncatum, Tanacetum potaninii, Tanacetum potaninii var. nanum, Tanacetum potaninii var. suffruticosum, Tanacetum rockii
Roste v Číně, Japonsku, Rusku, Mongolsku, Koreji, Afganistánu a v severní Indii. Rodové jméno pochází od ruského přístavního města Ayan. Rostou v podobě trvalky bylyny nebo jako polokeř. Pod zemí mají bohatě větvený oddenek. Povrch bývá přitiskle ochlupený. Stonek je tuhý, větví se zpravidla pouze při bázi. Listy jsou střídavé, tupě zpeřené nebo dlanité, mají většinou pilovitý okraj a spodní strana bývá bíle ochlupená. Kvete v malých žlutých úborech oboupohlavními květy na koncích větví samostatně nebo v chocholíku či latě bez paprskovitých květů. Plodem je nažka bez chmýru.
Množí se semeny, dělením oddenků nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: