karta rostliny zobrazena tento rok 105x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Achillea
Roste od Turecka po Afganistán a Pakistán v trsech. Dorůstá výšky 0,5 - 1 (i 1,2)m. Pod zemí vytváří bohatě větvenou kořenovou hlavu tloušťky 0,5 - 1cm, ale bez delšího plazivého oddenku. Povrch je ochlupený. Stonky jsou vzpřímené. Listy jsou šedozelené, podlouhlé, dlouhé 10 - 20cm, široké 3 - 7cm, spodní dlouhé do 5cm, široce řapíkaté, široce 1 - 2x peřenodílné až peřenosečné s primárními vejčitými páry délky 1 - 2cm, šířky 0,5 - 1cm. Květenstvím je chocholičnatá lata průměru 4 - 9 (i 15)cm složená z 15 - 30tičetných disků ze žlutých úborů, zákrovy jsou dlouhé 4mm, široké 2,8mm a lůžko po odkvětu je nápadně prodloužené, korunu tvoří 2 - 4 korunní žluté lístky délky 0,7 - 1mm, šířky 1,3 - 1,5mm se 3mi laloky na vrcholu. Vydává výrazné aroma. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná sušší půda.
Množí se dělením.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 10
Synonyma: A. eupatorium, A. filicifolia, Tanacetum angulatum
Rod byl pojmenován po řeckém mytologickém hrdinovi Achillovi. Roste z Evropě, teplých oblastech Asie, několik druhů v Severní Americe v podobě trvalky. Vyznačují se zkadeřenými aromatickými listy. Listy jsou peřenosečné až nedělené a zpravidla ochlupené. Kvete v úborech v odstínech bílé, žluté, oranžové, růžové nebo červené. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Prosperují na suché chudé propustné půdě a plném slunci.
Množí se dělením trsů, oddenky, řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: