karta rostliny zobrazena tento rok 222x
Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Erica
Roste v jižní Africe v podobě vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 90cm. Větve jsou metlovité a jemně ochlupené. Listy vyrůstají v 6tičetných přeslenech, jsou čárkovité, prakticky 3hranné, vzpřímené až odstávající, husté, v mládí ochlupené a dlouhé 1,2 - 3,3cm. Květenstvím je klas, vlastní květy mají korunu trubkovitě kyjovitou, prakticky ochlupenou, barvu bílou, žlutou, růžovou nebo červenou, délku 1,7 - 2,5cm, cípy jsou krátké, tupé, vzpřímené anebo mírně ohnuté.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: E. ekloniana, E. fulgida, E. longifolia var. amplicata, E. longifolia var. maritima, E. mera, E. pinifolia, E. rosea, E. speciosissima, E. vestita var. fulgida, Ericoides fulgidum, Ericoides vestitum, Syringodea vestita
Většina vřesovců pochází z jižní Afriky. Vytvářejí souvislé koberce stálezelených bochánků ozdobených velkým množstvím drobných kvítků. Některé druhy v oblasti původu mohou být ale i stromovité. Větvičky jsou tenké, prutovité. Listy jsou čárkovité, jehličkovité nebo šupinovité, větší vyrůstají v přeslenech, jsou husté a krátce řapíkaté. Květy jsou 4četné, seskupené zpravidla v koncových latách, hroznech, klasech nebo okolících, kalich je hluboce 4 - 5tidílný, zpravidla kratší korunu, koruna je zvonkovitá, trubkovitá nebo válcovitá, má 4 - 5 laloků a do 10ti tyčinek. Plodem je kulovitá tobolka. Patří mezi medonosné rostliny. Existují vnitrodruhové taxony:
Mají rádi slunná stanoviště, dobře propustnou a mírně kyselou půdu, tedy bez vápna. Proto jsou vhodné do skalek. Nemají rádi větší množství vody. Některé druhy mohou být náchylné na holomrazy. Přesazujeme je i sázíme na jaře nebo začátkem podzimu.
Množíme se semeny nebo vrcholovými řízky cca 7cm dlouhými v létě.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: