karta rostliny zobrazena tento rok 180x
poslední revize 24.02.2015
Tropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Strophanthus
Roste od Zairu po Senegal a zavlečen byl na Tchaj-wan. Má podobu dřevité liány s délkou do 25m a průměrem kmene do 10cm. Listy jsou vejčité až obvejčité, kožovité, holé, dlouhé 5 - 18cm, široké 2 - 9cm a žilnatinu tvoří 5 - 11 párů žilek. Kvete bílými aromatickými květy s délkou 0,7 - 1,8cm, bílou u báze žlutou korunou, červenými, růžovofialovými nebo růžovými laloky o délce i šířce 1,5 - 3,4cm, 1,5 - 4,5cm trubkou, v 3 - 32četném květenství. Plodem je měchýřek délky 23 - 41cm a šířky 3 - 5cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Nerium guineense, Roupalia grata, Roupellia grata, S. chopraie, S. glaber, S. gratus, S. ouaboio, S. perrotii, S. stanleyanus
Roste zejména v tropické Africe s přesahem do jižní Afriky a několik druhů roste od Nové Guineje po jižní Čínu. Může nabývat podoby liány, keře nebo nízkého stromu. Listy jsou vstřícné nebo 3 - 4četně přeslenité, kopinaté, dlouhé 2 - 20cm a mohou být zvlněné. Kvete oboupohlavnými květy ve vrcholících, koruna je nálevkovitá nebo řepicovitá, korunní lístky mají velmi protáhlé špičky. Plodem je párovitý měchýřek s mnoha semeny a chlupy. Obsahuje jedovaté látky a díky tomu je rostlina využívána k výrobě otrávených šípů.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
literatura: