karta rostliny zobrazena tento rok 76x
poslední revize 23.12.2019
Tropické keře : Magnoliopsida / Lamiales / Acanthaceae / Strobilanthes
Roste v Číně, Kambodži, Laosu, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu v podobě keře nebo trvalky. Dorůstá výšky do 70cm. Kmínky jsou žlábkovité, 4hranné a ochlupené. Listy jsou eliptické, špičaté, kožovité, zpravidla oboustranně drsně ochlupené, dlouhé 2 - 7cm, široké 1 - 3cm, báze klínovitá, žilnatinu tvoří 5 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Květenství je úžlabní nebo terminální hlávkovitý klas na stopce o délce max. 7cm, listeny vejčitěkopinaté, špičaté, prakticky kožovité, na okraji a spodku ochlupené, dlouhé 1,3 - 1,5cm, široké 3 - 5mm, listence čárkovité, dlouhé 1 - 1,1cm, široké 1mm, kalich má velikost 1 - 1,3cm, z 1/2 je 5tilaločný s čárkovitými laloky, horní zůstávají srostlé, vně mohou být ochlupené, koruna růžovofialová, trubka bílá, válcovitá, široká 1mm v délce 1,3 - 1,5cm, následně nálevkovitá do šířky 1cm, celkově dlouhá 2,5 - 3,5cm, laloky prakticky kulaté, tupé a průměru 5mm. Plodem je podlouhlá na vrcholu řídce ochlupená tobolka délky 1 - 1,3cm a obsahuje 4 vejčitá semena délky 2mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Gutzlaffia aprica, Gutzlaffia aprica var. glabra, Gutzlaffia dielsiana, Phlebophyllum apricum, S. aprica var. glabra, S. cavaleriei var. angustifolia, S. dielsiana, S. mairei
Roste v tropické Asii a Madagaskaru v podobě polokeře až keře (i byliny), ale najdou se i jiné lokality. Kmínky i větve bývají 4hranné, duté a na bázi dřevnaté. Listy vyrůstají vstřícně, páry jsou nestejně velké, jsou zubaté či pilovité, mohou být zvlněné, řapíkaté až přisedlé a na bázi zkosené. Květenství může být úžlabní nebo terminální, květy seskupené do hlávky nebo v šišticovitých až přetrhovaných klasech či latách (i párovité), listeny mohou být opadavé, párovité, kalich je 5tilaločný, rozeklaný prakticky až bázi, laloky zhruba stejné, 1 delší ostatních, koruna má 5 laloků, barvu modrou (na bázi vzácně i bílou či žlutou), nálevkovitou nebo trubkovitou, laloky jsou vejčité až kulaté. Plodem jsou podlouhlé až úzce obvejčité nebo eliptické (i vřetenovité) tobolky obsahující zploštělá zpravidla ochlupená semena.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 250 rodů s asi 2500 druhy. Pochází především z tropů. Rostou v podobě bylin nebo keřů, některé jsou epifity. Listy jsou jednoduché, protistojné i křížmostojné (občas s pilovým, laločnatým nebo zvlněným okrajem) bez palistů. Plodem je tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Krosandra a Thunbergie.
literatura: