karta rostliny zobrazena tento rok 114x
poslední revize 27.09.2023
Subtropické byliny : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Streptanthus
Roste v USA jako jednoletka. Přízemní listy mají okřídlené řapíky. Květy mají urnovitý kalich, kališní lístky jsou bílé, žluté, růžové, růžově fialové až téměř černé, dlouhé 0,5 - 1cm (nebo i více), korunní lístky jsou růžově fialové až bílé nebo růžově fialově žilkované. Plodem je stočená tvrdka délky do 11cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Erysimum glandulosum, Euclisia aspera, Euclisia bakeri, Euclisia biolettii, Euclisia elatior, Euclisia glandulosa, Euclisia mildredae, Euclisia versicolor, Euclisia violacea, Euklisia aspera, Euklisia biolettii, Euklisia glandulosa, Euklisia mildredae, Euklisia versicolor, S. albidus subsp. peramoenus, S. asper, S. biolettii, S. glandulosus subsp. glandulosus, S. glandulosus var. glandulosus, S. mildredae, S. peramoenus, S. versicolor
Roste zejména na západě Severní Ameriky jako jednoletka, dvouletka nebo krátce žijící trvalka. Stonek bývá vzpřímený (i vystoupavý) a může být větvený. Listy má přízemní i lodyžní, řapíkaté nebo přisedlé, přizemní mohou vytvářet růžici, lodyžní bývají přisedlé. Květenstvím je hrozen, vlastní květy mají kališní lístky vzpřímené, korunní lístky mohou být bílé, žluté, růžové, růžově fialové nebo nahnědlé a podlouhlé nebo vejčité. Plody jsou čárkovité.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
literatura: