karta rostliny zobrazena tento rok 187x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Stokesia
Roste na jihovýchodě USA. Patří mezi stálezelené trvalky. Dorůstá výšky 30 - 60 (i 80)cm a šířky 30 - 50cm. Listy jsou zelené, úzce kopinaté, v přízemní růžici dlouhé, lodyžní jsou kratší. Kvete modrofialovými nebo růžovými květy v úboru o průměru až 10cm. Tvarem připomíná chrpu nebo bodlák. Okvětní lístky jsou bohatě stříhané. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce, vlhká propustná půda, ale dokáže růst i v sušší (na zimu je nutný suchý režim). Při odstraňování odkvetlých květů dokáže opakovaně kvést. Odolává mrazům do -27°C.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Cartesia centauroides, Carthamus cyaneus, Carthamus laevis
Existuje pouze 1 druh.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: