karta rostliny zobrazena tento rok 427x
poslední revize 28.03.2024
Tropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Sphagneticola
Roste v Jižní Americe, zavlečená a zpravidla se stala i invazivní v Asii, Austrálii, Oceánii, střední Americe a USA při mangrovech, podél vodních toků, cest a zahrad v kobercových porostech. Dorůstá výšky do 30cm. Stonky jsou dlouhé až 40cm a v uzlinách dokáže znovu zakořenit. Listy jsou vstřícné, kopinaté, špičaté, asymetricky hrubě pilovité až téměř laločnaté, dužnaté, tmavě zelené, řídce krátce štětinaté, dlouhé 4 - 9cm, široké 2 - 5cm a spodní strana je světle zelená. Květenstvím je vrcholový úbor na 3 - 10cm stopce, zákrov je zvonkovitý až 1/2kulatý, dlouhý 1cm, listeny kopinaté, tuhé, okvětních lístků je 8 - 13ks, jsou žluté, dlouhé 0,6 - 1,5cm, trubkovité květy mají žlutou korunu délky 4 - 5mm. Plodem je nažka délky 4 - 5mm.
Vyhovuje ji dobře propustná vlhká chudá půda.
Množí se zpravidla vegetativně.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Acmella brasiliensis, Acmella spilanthoides, Buphthalmum procumbens, Buphthalmum repens, Buphthalmum strigosum, Complaya trilobata, Polymnia carnosa, Polymnia carnosa var. carnosa, Polymnia crenata, Seruneum trilobatum, Silphium trilobatum, S. ulei, Stemmodontia carnosa, Stemmodontia trilobata, Thelechitonia trilobata, Verbesina carnosa, Verbesina carnosa var. carnosa, Verbesina tridentata, Wedelia brasiliensis, Wedelia brasiliensis var. brasiliensis, Wedelia carnosa, Wedelia carnosa var. carnosa, Wedelia carnosa var. triloba, Wedelia crenata, Wedelia paludosa, Wedelia paludosa var. paludosa, Wedelia triloba, Wedelia trilobata, Wedelia trilobata var. hirtella
Roste v tropické Americe a Asii jako vystoupavá trvalka. Stonek dokáže v kolénkách znovu zakořenit. Listy jsou jednoduché, vstřícné a max. krátce řapíkaté. Květenství je vrcholové, tvořené 1 i více úbory na dlouhé stopce, zákrov je 2 (i 3)řadý, okvětní lístky jsou žluté nebo oranžové, terčové jsou oboupohlavné, žluté nebo oranžové. Plodem je černá nažka s chmýrem. Nejznámějším druhem je S. trilobata.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: