karta rostliny zobrazena tento rok 152x
Byliny : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Lavatera
Roste ve středozemí v podobě vzpřímené od báze větvené jednoletky. Dorůstá výšky (0,15 -) 0,5 - 0,6 (i 1,2)m a šířky 45cm. Povrch je řídce ochlupený. Palisty jsou kopinaté až vejčité, dlouhé 5 - 8mm a široké 4 - 6mm. Listy jsou střídavé, vejčitě kulaté, mělce 3 - 5 (i 7)milaločnaté, řídce ochlupené, dlouhé 3 - 10cm, široké 2 - 9cm a řapíky jsou dlouhé 5 - 15cm. Kvete v paždí listů samostatnými růžovými květy podobnými ibišku zpravidla na dlouhé stopce, kalich je ochlupený, dlouhý 1 - 1,5cm, laloky jsou široké 5mm, koruna kolovitá, průměru 5 - 7cm, korunní lístky jsou obvejčité, růžové, dlouhé (2,5 -) 3 - 4 (i 5,5)cm, široké 3 - 4cm a mělce vykrojené. Plod tvoří 10 - 15 žebernatých plůdků obsahující tmavě hnědá semena. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce a suchou půdu.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Synonyma: Althaea africana, Althaea trimestris, L. africana, Malva trimestris, Stegia trimestris
Roste ve středozemí, mírném pásu střední a východní Asie a Austrálie jako jednoletka, dvouletka, nebo krátkověká trvalka či keř. Dorůstají výšky 1 - 3m. Listy vyrůstají ve spirále a jsou laločnaté. Vyznačuje se dlouhou dobou kvetení, vlastní květy jsou 5tičetné a mají v průměru 4 - 12cm. Plod má tvar plochého soudečku. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda. Je citlivější na mráz (zejména starší rostliny), proto je dobré na zimu zakrývat chvojím, přemístit do chladné místnosti nebo si udělat nový řízek. Po odkvětu se provádí seříznutí.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: