karta rostliny zobrazena tento rok 319x
Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Stapelia
Roste v jižní až jihovýchodní Africe. Dorůstá výšky 15 - 25cm. Stonky jsou 4žeberné a široké 2cm. Kvete 5ticípými květy o průměru i více než 40cm, okraje jsou drobně ochlupená, vnitřní strana je okrová až tmavě růžová, hustě příčně úzce čárkovaná a pakorunka je tmavá. Plodem jsou vstřícné žluté měchýřky obsahující zploštělé hnědé semeno s chmýrem.
Vyžaduje plné slunce, vysoký přísun světla a chráněné místo. Zimuje při 5 - 10°C a suchu.
Množí se stonkovými řízky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Gonostemon giganteus, Gonostemon giganteus var. marlothii, Gonostemon giganteus var. nobilis, Gonostemon giganteus var. youngii, S. cyclista, S. marlothii, S. nobilis, S. youngii
Pochází především z jižní Afriky. Stonky rostou v trsech, jsou sukulentně ztlustlé, mají hranatý průřez a na hranách jsou zapšičatělé výběžky. Květy mají hvězdicovitý tvar a nepříjemně páchnou. Lákají tak k sobě hmyz. Nejznámějším druhem je S. gigantea.
Vyhovuje jim polostín nebo stín a mírná zálivka. Půda by měla být dobře propustná, písčitá, bohatá na minerály.
Množí se dělením trsů nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: