karta rostliny zobrazena tento rok 108x
Subtropické keře : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Chamaebatiaria
Roste v USA v podobě opadavého aromatického řídkého keře či polokeře. Dorůstá výšky 0,5 - 2 (i 3)m. Větve jsou v mládí žláznaté, hvězdicovitě ochlupené. Palisty jsou obkopinaté, dlouhé 1 - 5mm, celokrajné. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, dlouze kopinaté, dlouhé 2 - 9cm, v mládí jemně 2x zpeřené nebo hluboce zastřihované, úkrojky dlouhé 1 - 2mm, někdy zubaté. Kvete bílými květy v koncových, plstnatě lžáznatých 8 - 15cm dlouhých latách, na šířku mají 1,5cm, kališní lístky jsou špičaté, dlouhé 2,5 - 3,6mm, korunní jsou dlouhé 2,5 - 6mm a tyčinek je 50. Plodem je měchýřek.
Vyhovují mu křoviny, skalnaté stráně, borové nebo jalovcové lesy, atp. a to na plném slunci v chudé suché půdě.
Množí se semeny, řízkování je obtížné.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Basilima millefolium, C. glutinosa, Sorbaria millefolium, Spiraea glutinosa, Spiraea millefolium
Existuje 1 pouze druh. Roste v USA v podobě keře nebo polokeře. Větve jsou žláznatě ochlupené. Listy jsou 2x zpeřené anebo jsou pouze hluboce laločnaté. Květy mají 60 tyčinek, kališní lístky vzpřímené. Plodenství tvoří 5 měchýřkovitých tobolek.
Je mrazuvzdorný, ale u nás je jistější zimní ochrana. Vyhovuje mu dobře propustná půda, plné slunce a chráněné místo.
Množí se polodřevitými řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: