karta rostliny zobrazena tento rok 71x
Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Sphyrospermum
Roste v Kostarice, Panamě, severozápadní Kolumbii, Ekvádoru a Peru v podobě pozemního plazivého nebo epifytického keře. Kmínky jsou drátovité, dlouhé 1m, široké 1 - 1,5mm. Větve jsou hustě ochlupené a olysávající. Listy jsou kožovité, vejčité až široce eliptické, dlouhé 1 - 4cm, široké 0,8 - 2cm, báze zaoblená až klínovitá, konec špičatý, okraj celokrajný, podvinutý, obě strany holé, obvykle na spodní straně žláznatě ochlupené a řapíky jsou drobně ochlupené, dlouhé 1 - 2mm. Květenství je úžlabní, květy samostatné, listeny široce ledvinovité, dlouhé 0,3 - 0,4mm, holé, stopky dlouhé 1 - 4mm, listence vstřícné, vejčité až široce podlouhlé, tupé až široce zaoblené, velké 0,8 - 1mm, drobně ochlupené, květy 4četné, kalich velký 2,2 - 2,8mm, češule zvonkovitá, dlouhá 0,8 - 1,2mm, okraj vzpřímeně rozkladitý, velký 1,3mm, laloky široce 3úhlé, špičaté nebo tupé, velké 0,7 - 0,8mm, koruna zvonkovitá, dlouhá 0,7 - 1cm, široká 6 - 9mm, tmavěčervená až hnědá, laloky vzpřímené až rozložené, 3úhlé až špičaté, dlouhé 1,5 - 2mm, široké 3,5mm a tyčinek má 8ks. Plody jsou bílé, průsvitné a v průměru mají 0,7 - 1cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Disterigma dissimile, S. campii, Vaccinium dissimile
Patří mezi štíhlé epifytické nebo terestrické keře. Větve jsou převislé. Listy jsou střídavé, kožovité, bývají křehké, téměř přisedlé. Kvete v úžlabním květenství, květy jsou samostatné (vzácně v párech), 4 - 5tičetné, stopky jsou štíhlé, listence 2 (opadavé), češule téměř kuklovitá nebo obkuželovitá, okraj téměř vzpřímený, koruna zvonkovitá, válcovitá až nálevkovitá, tyčinek bývá 2násobek korunních laloků a semeníky jsou 4 - 5tipouzdré. Plodem je téměř kulovitá nebo eliptická šťavnatá bobule s vytrvávajícím kališním lemem a laloky v bílé až modré nebo růžovofialové barvě.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
literatura: