karta rostliny zobrazena tento rok 318x
poslední revize 24.11.2022
Užitkové / Technické : Liliopsida / Poales / Poaceae / Sorghum
Roste v severovýchodní Africe jako jednoletka, ale některé kultivary jsou trvalkami. Má až 1,5m hluboké kořeny. Dorůstá výšky (1 -) 2 (i 4)m. Listy jsou dlouhé až 0,8 (i 1)m a široké 4 - 9cm. Kvete růžovými květy v kláscích délky 5mm tvořícími staženou vejčitou až eliptickou latu se vzpřímenými větvemi, vlastní klásek je vejčitý až kulovitý, skládá se ze 2 kožovitých lesklých žlutých nebo hnědých až černých plev, osinaté pluchy, bezosinnou pluškou, 3mi tyčinkami a 1 pestíkem s pérovitou bliznou. Plodem je obilka. Semena mají průměr 3 - 4mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce, sušší půda, teplo a lehké půdy. Nevadí mu zasolené půdy.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Holcus bicolor, Holcus saccharatus, Holcus sorghum, S. caudatum, S. dochna, S. guineense, S. nervosum, S. vulgare
Pochází z tropů a subtropů. Kvete v kláscích tvořících latu. Plodem je obilka. Pěstuje se jako obilovina. Nejznámějším druhem je S. bicolor.
Vyhovuje mu plné slunce, sušší půda, teplo a lehké půdy.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:
Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: