karta rostliny zobrazena tento rok 425x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Sonchus
Patří mezi jednoletky nebo dvouletky. Dorůstá výšky (0,15 -) 0,3 - 0,7 (i 1,2)m. Stonek je větvený, dutý, v horní části větvený, při poranění roní mléko. Přízemní listy jsou tuhé, mají kopisťovitý tvar se střelovitou bází, nedělené nebo kracovitě laločnaté a osténkatě zubaté. Kvete žlutými nebo bleděžlutými vně načervenalými květy v úborech seskupených do chocholíku na mírně ztlustlé žláznaté (i lysé) stopce. Plodem je nažka délky 2,5 - 3mm s chmýrem délky 6,5 - 9mm. Je jedovatý. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyskytuje se na okrajích cest, rumištích a jiných neudržovaných slunných místech.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Carduus amplexicaulis, Hieracium asperum, Hieracium sonchus, S. asper, S. asper f. adenotrichus, S. asper f. asper, S. asper f. laevis, S. asper f. lignosus, S. asper var. asper, S. asper var. inermis, S. asper var. pungens, S. asper var. sabulosus, S. carolinianus, S. crocifolius, S. decipiens, S. eryngioides, S. fallax, S. fallax var. asper, S. fallax var. decipiens, S. fallax var. fallax, S. fallax var. laevis, S. ferox, S. glaber, S. gracilis, S. infestus, S. laevis, S. macrotus, S. oleraceus, S. oleraceus subsp. asper, S. oleraceus var. laevis, S. runcinatus, S. schmidianus, S. spinosus, S. spinulifolius, S. spinulosus, S. sulphureus, S. tenerrimus, S. tibesticus, S. umbellatus, S. viridis
Roste jako jednoletka, dvouletka, trvalka, polokeř, keř i strom. Dorůstá výšky 0,3 - 2m. Listy jsou celokrajné až peřenosečné, zubaté, občas trnité a lodyžní objímavé. Kvete žlutými květy v úboru a zákrovní listeny jsou ve 3 řadách. Plodem je zploštělá nažka s chmýrem 2 druhů. Při poranění jakékoliv části začne vytékat bílé mléko.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: