karta rostliny zobrazena tento rok 93x
poslední revize 08.03.2023
Subtropické keře : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Launaea
Roste od Kanárských ostrovů přes severozápadní Afriku po Pákistán a Indii v podobě rozkladité až vystoupavé byliny. Dorůstá výšky do 40cm. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou podlouhlé až lžičkovité, peřeně laločnaté, dlouhé 2 - 16cm, široké 0,5 - 5,5cm, báze je sbíhavá a laloky jsou bíle zubaté. Květenstvím je 25 - 50tikvětý úbor ve svazcích po (2 -) 5 - 8ks na max. 5mm stopce, zákrov je válcovitý až kulovitý, 3 - 4řadý, dlouhý 0,8 - 1,2cm, vnější zákrovní lístky jsou široce vejčité, špičaté, dlouhé 2 - 3,5mm, střední v počtu 12 - 16ks úzce kopinaté, nestejné, dlouhé 2 - 7mm, vnitřních v počtu 8 kopinaté, dlouhé 0,8 - 1,2cm, široké 2,5 - 3,5mm, okvětní lístky jsou dlouhé 5 - 6,5mm, terčové květy jsou žluté a dlouhé 4,5 - 6mm. Plodem je světlá nažka délky 3 - 4,3mm s 5ti hlavními rýhami, 10ti vedlejšími a chmýrem délky 4 - 7mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Chondrilla capitata, L. glomerata, Lomatolepis glomerata, Microrhynchus glomeratus, Sonchus capitatus, Sonchus mareoticus, Zollikoferia glomerata
Rostou od Makaronésie po Blízký východ. Jedná se o dvouletky nebo trvalky či nízké keře. Větve se vidlicovitě větví. Květenství má listeny jsou střechovité, vlastní květy jsou oboupohlavné a žluté. Plodem je válcovitá mírně zploštělá žebernatá nažka s chmýrem.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: