karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 11.06.2024
Zelenina : Magnoliopsida / Solanales / Solanaceae / Solanum
Roste v Africe v podobě keře a zavlečený byl do Brazílie. Dorůstá výšky do 2,5m. Kmínky jsou v mládí plstnaté a trnité. Listy jsou vejčité, nestejně 4 - 5tilaločnaté, špičaté, plstnaté, trnité a dlouhé 5 - 12cm. Květenství je vrcholičnaté, několikakvěté, vlastní květy mají, kališní lístky kopinaté, cípy plstnaté, dlouhé 4 - 6mm, mohou být trnité, koruna fialová, průměru 2 - 2,5cm a mělce špičatě 5tilaločná. Plodem je 3 - 11tičetný hrozen, vlastní plody jsou zelené až oranžové (i bílé), zploštěle kulovité nebo i eliptické, mohou být žebernaté a průměru až 2,5cm. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 10
Synonyma: Lycopersicon aethiopicum, Pseudocapsicum torulosum, S. aethiopicum, S. aethiopicum var. aculeatum, S. aethiopicum var. aethiopicum, S. aethiopicum var. armatum, S. aethiopicum var. giorgii, S. aethiopicum var. inerme, S. aethiopicum var. integrifolium, S. aethiopicum var. modicelobatum, S. aethiopicum var. paaschenianum, S. aurantiacum, S. aurantium, S. brieyi, S. elaeagnifolium, S. elskensii, S. geminifolium, S. gilo, S. gilo subsp. gilo, S. gilo subsp. megalacanthum, S. gilo subsp. monteiroi, S. gilo var. ellipsoideum, S. gilo var. erectifructum, S. gilo var. gilo, S. gilo var. pierreanum, S. gilo var. sparseaculeatum, S. giorgii, S. hybridum, S. indicum subsp. ambifarium, S. integrifolium, S. kupperi, S. lobelii, S. lusitanicum, S. melongena var. inerme, S. melongena var. scarlatineum, S. monteiroi, S. naumannii, S. obtusifolium, S. olivare, S. ovatifolium, S. paaschenianum, S. pierreanum, S. poggei, S. pseudomelongena, S. racemiflorum, S. scabrum, S. sparsespinosum, S. subsessile, S. sudanense, S. texanum, S. texense, S. undatum, S. willdenowii, S. worsleyi, S. zuccagnianum, S. zuccagnianum var. allogonum
Existuje více než 1000 druhů rostoucích na celé zeměkouli (zejména v tropech nebo subtropech) v podobě byliny, polokeře, keře nebo i stromu (i popínavky). Povrch bývá jemně chlupatý, občas i pokrytý ostny včetně listů. Listy jsou střídavé nebo vyrůstají ve spirále a mohou být i složené. Kvete oboupohlavnými samostatnými květy nebo ve vrcholičnatém, latnatém nebo hroznovitém květenství, kalich je zvonkovitý nebo kolovitý, 5 - 10tidílný/zubý, koruna krátce trubkovitá, řepicovitá, kolovitá až mírně zvonkovitá, bílá, žlutá, fialová nebo růžově fialová, s 5ti tyčinkami. Plodem je dužnatá nebo kožovitá zpravidla kulatá bobule obsahující mnoho zploštělých kulatých až prakticky ledvinitých semen. Většinou jsou ale jedovaté.
Vyhovuje jim především pískovitá nebo štěrkovitá půdu rumišť, skládek, okrajů cest atp. a plné slunce.
Množí se semeny nebo bylinnými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 96 rodů a více než 2500 druhů. Nalezenou se zde jednoletky, dvouletky i trvalky. Jedná se především o byliny. Patří mezi významnou čeleď, kterou člověk hojně využívá jako zdroj potravin, koření nebo léčivky (ale i jedy). Tvar listů nelze pro velikou rozmanitost obecně definovat. Lze pouze říci, že vyrůstají střídavě a mají často zvlněný okraj. Květy mívají 5 okvětních lístků. Plodem může být bobule nebo toboka. Nejznámějšími zástupci jsou: brambor, rajče, paprika a tabák.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: