karta rostliny zobrazena tento rok 6x
poslední revize 11.04.2012
Užitkové / Technické : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Sida
Pochází z Indie, rozšířila se ale i do Afriky, Austrálie, jihu USA, na Havajské ostrovy, Novou Guineu a Francouzskou Polynésii. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,5 - 2m. Povrch je jemně ochlupený. Stonek je vzpřímený, žlutozelený. Listy mají srdčitý tvar s vroubkovanými okraji, žlutozelenou barvu, jsou ochlupené, dlouhé 3,5 - 7,5cm a široké 2,5 - 6cm. Kvete tmavěžlutými květy s 5ti okvětními lístky, občas s tmavěoranžovým prostředkem. Používá se v tradiční medicíně.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: S. altheifolia, S. conferta, S. cordifolia var. altheifolia, S. cordifolia var. conferta, S. decagyna, S. herbacea, S. holosericea, S. hongkongensis, S. maculata, S. micans, S. pellita, S. pungens, S. rotundifolia, S. velutina
Vyskytují se nejvíce v tropech a subtropech. Některé druhy slouží jako zdroj pevných vláken podobným jutovým (S. acuta, S. rhombifolia), jiné se používají v lékařství (S. cordifolia).
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: