karta rostliny zobrazena tento rok 137x
Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Albizia
Roste v Thajsku, Malajském poloostrovu, Sumatře a Borneu v podobě stromu. Dorůstá výšky 30 - 50m při průměru kmene do 1m. Větve mohou být v mládí mírně hranaté. Listy mají řapíky délky 1 - 3cm, čepel je zpeřená, tvoří ji 1 primární pár délky 2 - 6,5cm, 1 - 3 sekundární páry, vlastní lístky mají řapíčky délky 3mm, jsou tuhé, vstřícné, asymetrické, vejčité až obvejčité, zašpičatělé, dlouhé 5,5 - 17cm a široké 3,5 - 11cm. Květenství tvoří 15tikvětá stopkatá klubíčka, vlastní květy jsou prakticky přisedlé, 2tvárné, 5tičetné, oboupohlavné, kalich zelenobílý, prakticky trubkovitý, dlouhý 2 - 2,5mm, drobné 3úhlé, dlouhé 0,2mm, koruna zelenobílá, úzce nálevkovitá, dlouhá 6 - 8mm, laloky eliptické až podlouhlé, špičaté a dlouhé 2,5 - 3mm. Plodem je hnědočerný až černý přímý nebo mírně zahnutý lusk délky 18 - 30cm, šířky 3 - 5cm a obsahuje hnědá vejčitá až obvejčitá semena délky 1,3 - 1,6cm a šířky 1 - 1,4cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Pithecellobium confertum, Pithecellobium splendens, Serialbizzia splendens
Většinou rychle rostou v subtropických a tropických lesích všech kontinentů v podobě opadavého stromu, keře nebo liány. Postranní větve jsou občas zakončené trnem. Palisty jsou šídlovité až čárkovité nebo ouškaté a záhy opadávají. Listy jsou velké, 2x zpeřené, zpravidla se žlázou na řapíku (i vřetenu), vlastní lístky jsou vstřícné, přisedlé nebo stopkaté. Květenství tvoří stopkatá klubíčka nebo chocholíky seskupené v terminální nebo úžlabní latě, listeny jsou malé, čárkovité, podlouhlé, občas chybějící, vlastní květy jsou 5tičetné, zpravidla 2tvárné, okrajové oboupohlavné, střední květ samčí, zvětšený, kalich zvonkovitý nebo trubkovitý, zubatý, koruna do středu laločnatá, na bázi trubkovitá, korunní lístky bývají drobné, nenápadné, nejnápadnější jsou bohaté tyčinky s dlouhou délkou a malými prašníky. Plode jsou řemenovité až široce čárkovité lusky, mohou být kožovité, zploštělé a obsahují kulatá až podlouhlá zploštělá semena. Nejznámějším druhem je A. julibrissin.
Vyhovuje ji plné slunce a dobře propustná půda.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: