karta rostliny zobrazena tento rok 10x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Senecio
Roste v JAR a Svazijsku jako trvalka. Dorůstá výšky 10 - 40cm. Povrch je ochlupený. Přízemní listy jsou řapíkaté, úzce kopinaté až kopinaté, zašpičatělé, podvinuté, zubaté nebo vroubkované, mírně zvlněné, dlouhé do 20cm, široké 1,5cm, báze je sbíhavá, lodyžní jsou kopinaté, špičaté nebo zašpičatělé, vroubkovaně zubaté a podvinuté. Květenstvím je vrcholík ze žlutých úborů, zákrov je zvonkovitý, tvořený 20ti listeny délky (0,8 -) 0,9 - 1,1 (i 1,3)cm a terčových květů je (11 -) 13ks. Plodem je žebernatá nažka délky 5mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste po celém světě jako bylina, liána, keř i nízký strom. Listy jsou střídavé, celokrajné či pilovité nebo i peřenoklané a žilnatina je zpeřená. Kvete ve žlutých (i oranžových, růžově fialových až fialových) úborech, zákrovní lístky mívají tmavé vrcholky. Plodem je zpravidla žebernatá nažka s chmýrem. Při poranění roní latex obsahující jedovaté látky. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje jim plné slunce a dobře propustná půda. Mohou být mrazuvzdorné anebo teplomilné snášející pokles teploty pouze k 5 - 10°C.
Množí se semeny nebo polovyzrálými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: