karta rostliny zobrazena tento rok 19x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Senecio
Roste v Číně jako trvalka. Dorůstá výšky 50 - 90cm. Pod zemí vytváří dřevnatý oddenek. Stonek je větvený a řídce ochlupený. Listy jsou kopinaté až čárkovité, špičaté až zašpičatělé, podvinuté, báze sbíhavá, žilnatina zpeřená, horní jsou čárkovité a menší. Květenství je vrcholové, má 1 - 2,5cm stopku, úbory mají zvonkovité zákrovy délky 7 - 9mm, šířky 4 - 8mm, tvoří je 13 kopinatých špičatých až zašpičatělých zákrovních listenů šířky 1 - 1,5mm, okvětních lístků je 12 - 13, koruna má trubku délky 4,5mm, prapor je žlutý, podlouhlý, zašpičatělý, dlouhý 8 - 9mm, široký 2mm, terčové květy jsou žluté, bohaté, trubka dlouhá 2,5mm, laloky úzce kopinaté, špičaté a dlouhé 1,2mm. Plodem je válcovitá nažka délky 2,5 - 3mm s chmýrem délky 5 - 6mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: S. henrici, S. lebrunei, S. luticola
Roste po celém světě jako bylina, liána, keř i nízký strom. Listy jsou střídavé, celokrajné či pilovité nebo i peřenoklané a žilnatina je zpeřená. Kvete ve žlutých (i oranžových, růžově fialových až fialových) úborech, zákrovní lístky mívají tmavé vrcholky. Plodem je zpravidla žebernatá nažka s chmýrem. Při poranění roní latex obsahující jedovaté látky. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje jim plné slunce a dobře propustná půda. Mohou být mrazuvzdorné anebo teplomilné snášející pokles teploty pouze k 5 - 10°C.
Množí se semeny nebo polovyzrálými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: