karta rostliny zobrazena tento rok 95x
Skalničky : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Sempervivum
Vyskytuje se ve Švýcarských Alpách. Lodyha dorůstá výšky 10 - 20 (i 30)cm a je hustě žláznatě ochlupená. Výběžky mají délku 7,5 - 22cm, v mládí ochlupené. Vytváří růžice o průměru 5 - 10 (i 22)cm. Listy mají obkopinatý až klínovitý tvar se špičkou a vypouklou spodní stranou. Délka dosahuje 2 - 6 (i 12)cm a šířky 0,8 - 1,5cm. Obě strany jsou žláznatě ochlupené a zelené s červenohnědou špičkou. Lodyžní lístky mají dlouze kopinatý tvar délky 3cm a šířky 1cm. Kvete v květenství o průměru 8 - 12cm s hustě žláznatě ochlupeným povrchem. Vlastní květy jsou 10 - 12 (i 16)ti četné a v průměru mají 2 - 5cm. Vydává nepříjemný zápach. Existuje vnitrodruhový taxon:
Potřebuje plné slunce. Nesnáší vápno.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: S. braunii subsp. gaudinii, S. gaudinii, S. grandiflorum var. vallesiacum, S. luteum, S. wulfenii subsp. gaudinii
Existuje asi 40 druhů. Pochází především z hor středozemí. Svůj český název byl odvozen od víry, že kde roste, tam neuhodí (netřeskne) blesk. Rostlinu tvoří růžice rostoucí v trsech. Barva dužnatých listů se pohybuje od šedozelené, přes zelenou až do červené. Po odkvětu růžice odumírá, ale zato velice rychle vytváří odnože. Kvetou většinou růžovými květy na cca 15cm vysokém stonku. Plodem je vejcovitý měchýřek. Kořeny jsou mělce uloženy v substrátu. Patří mezi léčivé rostliny. Šťáva vylisovaná listů je blahodárná na malé rány, bradavice a popáleniny. Existují tyto vnitrodruhové taxony:
Daří se mu zejména na přímém slunci a v písčité nebo štěrkovité dobře propustné půdě. Dokáže růst i v téměř naprostém suchu, jako jsou shluky kamenů, střešní tašky apod. Díky tomu se výborně hodí do skalek a také snad na žádné ani nemůže chybět.
Množí se odnožemi.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.
Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: