karta rostliny zobrazena tento rok 269x
Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Sedum
Roste na Kavkaze v kobercových porostech. Dorůstá výšky 5 - 20 (i 25)cm. List je lesklý, dužnatý s pilovým okrajem. Kvete červenorůžovými, růžovými nebo bílými květy. Plodem je měchýřek. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu suché i mírně vlhké půdy na plném slunci, zídky, skalky, atp.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Anacampseros ciliaris, Anacampseros dentata, Anacampseros spuria, Asterosedum spurium, Crassula crenata, Phedimus spurius, S. ciliare, S. congestum, S. crenatum, S. dentatum, S. denticulatum, S. lazicum, S. oppositifolium, S. spurium var. coccineum, Spathulata spuria
Roste jako zpravidla sukulentní trvalka, méně častěji jako polokeře nebo keře. Stonky mohou být vzpřímené nebo poléhavé. Stonky bývají větvené a hustě olistěné. Listy bývají střídavé, masité, celokrajné nebo zubaté. Květy mají 4 - 5 kališních i okvětních lístků a 8 - 10 tyčinek. Plodem je měchýřek. Jsou vhodné na pěstování ve skalkách. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje jim sucho a hlinitopísčitá i suťovitá chudá půda a nutností je plné slunce.
Množí se nejčastěji řízkováním, dále pak dělením i semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.
Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: