karta rostliny zobrazena tento rok 71x
Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Sedum
Pochází z pobřeží Tichého oceánu: Kalifornie, Oregonu, Washingthonu, Britské Kolumbie a Siera Nevady. Přirozeným domovem tohoto druhu rozchodníku je písčité pobřeží a pískovcové útesy, kde je málo konkurenčních rostlin. Na pobřeží a útesech v blízkosti vodní hladiny čerpá vláhu z vodní tříště příboje, často roste v mechovitých porostech útesů. Je pravděpodobně nejznámější severoamerický druh. Všechny formy jsou kompaktní. Přízemní růžice vytváří rhyzomy nebo plazící se oddenky s novými přírůstky, tvořícími husté koberce porostu. Silně ojíněné formy jsou velice populární. Existují vnitrodruhové taxony:
Jsou nenáročné na pěstování, snáší velice vysoké teploty a nedostatek vody.
Dagmar Petrlíková. http://krasa-netresku.cz
Synonyma: S. anomalum, S. californicum, S. pruinosum, S. purdyi, S. woodii, S. yosemitense
Roste jako zpravidla sukulentní trvalka, méně častěji jako polokeře nebo keře. Stonky mohou být vzpřímené nebo poléhavé. Stonky bývají větvené a hustě olistěné. Listy bývají střídavé, masité, celokrajné nebo zubaté. Květy mají 4 - 5 kališních i okvětních lístků a 8 - 10 tyčinek. Plodem je měchýřek. Jsou vhodné na pěstování ve skalkách. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje jim sucho a hlinitopísčitá i suťovitá chudá půda a nutností je plné slunce.
Množí se nejčastěji řízkováním, dále pak dělením i semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.
Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: