karta rostliny zobrazena tento rok 65x
Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Erica
Roste v jižní Africe v podobě vzpřímeného keře. Dorůstá výšky 0,5 (i 2)m. Listy vyrůstají v 3četných přeslenech, jsou kopinaté až eliptické, tupé až prakticky špičaté, dlouhé 1,5 - 3mm, široké 0,3 - 0,4mm a řapíky jsou dlouhé 0,2 - 0,3mm. Květy vyrůstají v 1 - 2četných přeslenech na 0,1 - 0,3mm stopce, kalich je asymetricky 4laločný, žlutozelený, dlouhý 0,4 - 0,6mm, široký 0,5mm, koruna je 4laločná, obkuželovitá, žlutozelená, později bílá, dlouhá 0,7 - 1mm, široká 0,7mm a laloky tvoří 1/4 délky koruny. Plodem je eliptická tobolka délky 0,7 - 1mm, šířky 0,3 - 0,4mm a obsahuje eliptická semena.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: E. albens, Omphalocaryon muscosum, Omphalocaryon muscosum var. glabrum, Scyphogyne inconspicua, Scyphogyne inconspicua var. ciliata, Scyphogyne inconspicua var. glabrum, Scyphogyne inconspicua var. pubescens, Scyphogyne inconspicua var. vestita, Scyphogyne muscosa, Scyphogyne schlechteri
Většina vřesovců pochází z jižní Afriky. Vytvářejí souvislé koberce stálezelených bochánků ozdobených velkým množstvím drobných kvítků. Některé druhy v oblasti původu mohou být ale i stromovité. Větvičky jsou tenké, prutovité. Listy jsou čárkovité, jehličkovité nebo šupinovité, větší vyrůstají v přeslenech, jsou husté a krátce řapíkaté. Květy jsou 4četné, seskupené zpravidla v koncových latách, hroznech, klasech nebo okolících, kalich je hluboce 4 - 5tidílný, zpravidla kratší korunu, koruna je zvonkovitá, trubkovitá nebo válcovitá, má 4 - 5 laloků a do 10ti tyčinek. Plodem je kulovitá tobolka. Patří mezi medonosné rostliny. Existují vnitrodruhové taxony:
Mají rádi slunná stanoviště, dobře propustnou a mírně kyselou půdu, tedy bez vápna. Proto jsou vhodné do skalek. Nemají rádi větší množství vody. Některé druhy mohou být náchylné na holomrazy. Přesazujeme je i sázíme na jaře nebo začátkem podzimu.
Množíme se semeny nebo vrcholovými řízky cca 7cm dlouhými v létě.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: