karta rostliny zobrazena tento rok 48x
Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae
Rodové jméno bylo vybráno na počest německého taxonoma a botanika jménem Friedrich Richard Rudolf Schlechter (1872 - 1925). Roste v Etiopii, Keni, Mosambiku, Somálsku, Tanzanii a Ugandě v podobě sukulentní popínavky. Pod zemí vytváří hlízovité kořeny a vytrvalý vzpřímený kmínek. Nadzemní část může být také vytrvalá, ale i jednoletá a ovíjivá. Listy jsou vstřícné nebo ve svazečcích, přisedlé nebo řapíkaté a mohou být ochlupené. Květenství je úžlabní a vrcholové, vlastní květy jsou 5tičetné, oboupohlavné, kališní lístky volné, koruna má zvonkovitou trubku, 2jitou pakorunku a 5 tyčinek. Plodem je párovitý vodorovný měchýřek. Při poranění roní bílý latex.
Roste v Etiopii, Keni a Ugandě v podobě popínavky. Pod zemí vytváří řepovité až podlouhlé hlízy délky 10 - 25cm a šířky 6 - 10cm. Nadzemní část může být jednoletá i vytrvalá, vysoká až 1,5m. Borka je hnědá až šedohnědá a drsná. Listy jsou vstřícné, obvejčité, špičaté až hrotité, zahnuté, zelené, mohou být drsné a tečkované, dlouhé 5 - 9,5cm, široké 2 - 3,5cm, báze je klínovitá, spodní strana drsná a řapíky jsou dlouhé 1 - 3mm. Květenství je latnaté se 3 - 5ti větvemi po 5ti květech na 0,2 - 1,4cm stopce, vlastní květy mají 1 - 3mm stopku, vstřícné vejčité až 3úhlé špičaté listeny délky 1mm, šířky 0,7mm, kališní lístky jsou jehlicovité až 3úhlé, třásnité, špičaté, načervenalé, dlouhé 1 - 2mm, široké 0,6 - 0,7mm, koruna má trubku délky 1,7 - 2mm, laloky rozestálé, obvejčité, tupé, tmavě fialové, mohou být zeleně kropenaté, dlouhé 1,5 - 4mm a široké 0,8 - 1,3cm. Plodem je hnědý měchýřek délky 5 - 7cm, šířky 4 - 7mm a obsahuje hnědá zkoseně obvejčitá semena délky 3mm a šířky 2mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Raphionacme abyssinica, Triodoglossum abyssinicum
Roste v Etiopii, Somálsku, Mosambiku, Keni a Tanzanii v podobě dřevnaté popínavky. Pod zemí vytváří válcovité řepovité hlízy. Nadzemní kmínky jsou jednoleté nebo vytrvalé, ovíjivé, dlouhé až 1,5m a široké 5mm. Borka je šedohnědá. Listy na hlavním výhonu jsou vstřícné, na postranních svazčité, přisedlé, čárkovité až úzce vejčité nebo úzce eliptické, špičaté, podvinuté, zvlněné, modrozelené až hnědozelené či tmavězelené, na žilkách bílé, lesklé, dlouhé (2 -) 4 - 6 (i 8)cm, široké (0,2 -) 0,5 - 1 (i 1,5)cm, báze je klínovitá až zakulacená, spodní strana nasivělá a šedozelená. Květenství je chudé, má 1 - 2cm stopku, vlastní květy mají 3 - 5mm stopku, listeny vstřícné, 3úhlé, dlouhé 1mm, kališní lístky vejčitě 3úhlé, špičaté, dlouhé 1mm, široké 0,5mm, koruna má šířku 6mm, trubku délky 0,5 - 1mm, laloky čárkovité až úzce vejčité, špičaté, vně světle zelené, uvnitř bílé, narůžovělé až narůžovofialovělé, dlouhé 0,5 - 1,1cm a široké 2 - 4mm. Plodem je hnědý měchýřek délky 8,5cm a šířky 5mm.
Vyhovuje ji plné slunce nebo i polostín.
Množí se řízky vrcholové části.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Pleurostelma africanum, Tacazzea africana
literatura: