karta rostliny zobrazena tento rok 5x
poslední revize 05.09.2022
Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Clinopodium
Roste v Evropě s výjimkou severozápadu po severní Afriku, evropské Rusko, Turecko, Kavkaz, Írán a Indii s Pákistánem. Zavlečen byl do Severní Ameriky. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (10 -) 15 - 80 (i 95)cm. Lodyha je přímá až vystoupavá, je chudě větvená, hustě bíle ochlupená. Listy jsou bíle ochlupené, krátce řapíkaté, čepel je vejčitá, celokrajná nebo tubě zubatá s tupou špičkou, dlouhé (1,35 -) 2 - 5 (i 6)cm a široké (0,8 -) 1 - 2,6 (i 3,5)cm. Kvete ve 2 - 3 lichopřeslenech složených z (10 -) 15 -20 (i 30)ti květů růžovofialové (vzácně bílé) barvy, listeny jsou dlouhé 0,5 - 1cm, kališní trubka je mírně zahnutá, velká (0,55 -) 0,6 - 1,25 (i 1,4)cm, koruna je pyskatá, dlouhá (0,9 -) 1 - 1,5 (i 1,8)cm, trubka rovná, růžovofialová (i bílá), horní pysk je na konci mělce vykrojený a dolní má 3 laloky. Plody jsou světlehnědé, kulovité, dlouhé 1mm a široké 0,8mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu světlé lesy nebo jejich okraje, sušší křoviny, stráně, trávníky, okraje cest, atp. s půdou bohatou na živiny s pH kolem neutrálu.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Acinos vulgaris, Calamintha clinopodium, Calamintha vulgaris, C. vulgare var. neogaea, Melissa vulgaris, Satureja clinopodium, Satureja vulgaris, Satureja vulgaris var. diminuta, Satureja vulgaris var. neogaea
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: