karta rostliny zobrazena tento rok 533x
Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Satureja
Roste v jižní Evropě jako trsnatá trvalka a poloopadavý bohatý polokeř. Dorůstá výšky do 20 - 40 (i 50)cm. Větve jsou vystoupavé nebo přímé, ochlupené, hustě olistěné a na bázi zdřevnatělé. Listy jsou křížmostojné, oválné až kopinaté, špičaté, žláznatě tečkované, přisedlé, dlouhé (0,5 -) 1 - 2 (i 3)cm a široké 0,5cm. Květenstvím je 2 - 3květý jednostranný lichopřeslenů, vlastní květy jsou bílé nebo narůžovělé, kalich je z 1/2 srostlý v úzkou trubku, cípy jsou úzce kopinaté, špičaté, různě dlouhé, ochlupené, koruna je 2pyská, bílá, růžová nebo růžovofialová a dlouhá 0,6 - 1,4cm Plodem je tvrdka. Užívá se v léčitelství a potravinářství. Existsuje vnitrodruhový taxon:
Má ráda hlinitopísčitou i kamenitou půdu (zpravidla vápenitou), pastviny a plné slunce. Dokáže u nás přečkat zimu, ale půda musí být suchá.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Clinopodium montanum, Micromeria montana, Micromeria pygmaea, Micromeria variegata, S. brevis, S. ciliata, S. flexuosa, S. hyssopifolia, S. karstiana, S. montana f. subquadrangula, S. montana var. chamaebuxus, S. montana var. communis, S. montana var. stenophylla, S. montana var. subquadrangula, S. mucronifolia, S. ovalifolia, S. petraea, S. pollinonis, S. provincialis, S. pyrenaica, S. rigidula, S. trifida, Saturiastrum montanum, Saturiastrum petraeum, Thymus montanus
Pochází z teplých oblastí. Podle druhu se může jednat o jednoletku nebo trvalku. Rostou v podobě nízkých keřů nebo polokeřů dosahujících výšky 15 - 50cm. Listy jsou dlouhé 1 - 3cm. Kvete bílými nebo narůžovělými květy. Nejznámějšími druhy jsou S. hortenzis a S. montana.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: