karta rostliny zobrazena tento rok 11x
Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Micromeria
Roste v Iráku, Íránu a Turecku. Povrch je ochlupený. Listy jsou vejčité (horní čárkovité), tupé, na okraji ohrnuté a přisedlé. Květenstvím je 3 - 5tičetný úžlabní klasovitý vrcholík.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Satureja persica
Roste v tropech a subtropech v podobě trvalky až keře. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé. Listy jsou celokrajné nebo zubaté. Květentvím je úžlabní lichopřeslen, hrozen nebo je latnaté, vlastní květy mají trubkovitý kalich s 5ti laloky, je mírně 2pyský, má 15 žilek, koruna je 2pyská, bílá, růžovofialová nebo červená, horní pysk je vzpřímený, obvykle drobnější a spodní 3laločný. Plodem je hladký oříšek nebo tvrdka. Vydává aroma.
Vyhovuje ji plné slunce a lehká půda. Je mrazuvzdorná.
Množí se semeny nebo dřevitými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: