karta rostliny zobrazena tento rok 62x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Sapium
Roste v tropické Africe v podobě bohatě větveného stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 12 - 20 (i 30)m. Borka je šedá, žlutohnědá, červená a nakonec hnědočervená. Listy jsou eliptické až kopinaté či obkopinaté, mělce vroubkovaně pilovité (i prakticky celokrajné), tmavězelené, dlouhé 2,5 - 18cm, široké 1 - 7cm, spodní strana je bledá, žilnatinu tvoří 7 - 25 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,2 - 1,5cm. Květenství je klasnaté, prakticky přisedlé, dlouhé 4 - 12cm, samčí květy mají 1 - 1,5mm stopku, kalich se 2 - 3mi laloky a 2 - 3mi tyčinkami, samičí květy mají 1,5 - 4mm stopku a kalich se 2 - 3mi laloky. Plody bývají 2laločné, dlouhé 6 - 9mm a široké 1,1 - 1,4cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Excoecaria abyssinica, Excoecaria indica, Excoecaria manniana, S. abyssinicum, S. mannianum, Sclerocroton ellipticus, Stillingia elliptica
Roste v Karibiku v podobě stálezeleného nebo opadavého jednodomého stromu nebo keře. Palisty jsou vejčité až 3úhlé, dlouhé kolem 2mm a brzy opadávají. Listy jsou střídavé, jednoduché a celokrajné nebo zubaté. Květenstvím je terminální klas, samčí i samičí květy jsou v jediném květenství, nemají korunní lístky, pouze listeny a 2 - 3 tyčinky, samčím květenstvím je 3 - 18tičetný vrcholíček, samičí květenství je max. 10tičetné. Plody jsou max. krátce stopkaté, mají 3 laloky se 3mi semeny anebo tobolky s 1 - 2mi semeny v míšku. Při poranění roní bílý latex.
Vyhovuje mu dobře propustná půda bohatá na živiny na plném slunci. Zimuje při min. teplotě 5°C.
Množí se semeny nebo polovyzrálými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.
Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.
Zdroje:
literatura: