karta rostliny zobrazena tento rok 28x
poslední revize 09.12.2024
Tropické stromy : Liliopsida / Asparagales / Dracaenaceae / Dracaena
Roste v tropické Africe a zavlečená byla i do jiných tropických oblastí. Vyskytuje v různých barevných kombinacích. Se zvlněnými listy, se světlými skvrnami, se žlutým okrajem, s tmavšími skvrnami, atp. Některé druhy dokonce kvetou a to nádhernými třásnitými květy, málokdy se to ale podaří v našich podmínkách. Dorůstají výšky 0,7 - 0,9 (i 1)m a šířka listů může být 5 - 6cm. Z jejich vláken se vyrábějí provazy. Existují vnitrodruhové taxony:
Je to ideální rostlina pro začátečníky, protože je téměř nezničitelná. Nechá si líbit prakticky všechno. Jak stín, tak světlo, mírnou zálivku i sušší období. Raději ale zalévejte až v okamžiku, kdy substrát vyschne. Mohlo by jinak hrozit nebezpečí zahnívání. Vyhovuje ji pokojová teplota, v zimě by neměla klesnout pod 15°C. Přihnojovat můžeme v intervalu 14 dní standardním tekutým hnojivem. Přesazujeme až ve chvíli, kdy kořeny vyplní nádobu a to do propustného substrátu, např. kombinace rašeliny a písku. Na listech se hodně usazuje prach, proto je dobré vlhkým hadříkem otírat usazený nános. Můžeme použít i pro hydroponní pěstování.
Množíme odnožemi, které sama vytváří. Můžeme použít i cca 3 - 8cm listové řízky, když vám nebude vadit, že přijdete o okrasné pruhování. Tuto vlastnost ale můžete zkusit obelstít tak, že do poloviny výšky řízku vyříznete zelenou část a do substrátu zasadíte pouze žluté okraje.
Synonyma: Aletris hyacinthoides var. zeylanica, Sansevieria craigii, Sansevieria jacquinii, Sansevieria laurentii, Sansevieria trifasciata, Sansevieria trifasciata var. laurentii, Sansevieria trifasciata var. trifasciata, Sansevieria zeylanica var. laurentii
Roste v Africe, ale i v Asii, Střední Americe a na Havajských ostrovech v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Rodové jméno pochází z řeckého drakania = dračice. Kmen může být jednoduchý nebo vidličnatě větvený. Listy jsou úzce kopinaté až mečovité, vyrůstají v husté spirále na koncích větví, tuhé, kožovité či měkké A řemenovité. Květenstvím je lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, sladce aromatické, symetrické, nálevkovité nebo úzce zvonkovité, 3četné, semeníky jsou přisedlé, vejčité a 3pouzdré. Plodem je 3pouzdrá tobolka nebo kulovitá bobule a obsahuje kulovitá semena. Nejznámější a nejspíše i největší dracéna je strom rostoucí na Kanárském ostrově Tenerife ve vesnici "Icod De Los Vinos" na severním pobřeží.
Pěstujeme v bytě na slunném místě, ale ne prudkém slunci! Větší rostliny venku, třeba na chráněném místě u východní či severovýchodní zdi (chránit před poledním žárem minimálně od června do srpna). Snese pravidelnou i nárazovou zálivku, jen větší rostliny nechte v zimě vždy vyschnout, zvláště zimujete-li při nižší teplotě. Přihnojovat lze jakýmkoliv hnojivem na podporu růstu, jen na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody). Zimuje v bytě při pokojové teplotě, minimum je okolo 12°C (minimální zálivka!), ideální 16 až 18°C při mírné zálivce. Přesazujeme menší každý rok, větší po 2 letech do květináče asi o třetinu většího než původní. Používáme např. substrát: 1 díl zahradnického substrátu, 2 díly země ze zahrádky a 1 díl hrubého písku. Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“). Pro svůj mohutný vzrůst vhodná do větších interiérů nebo k letnění na přistíněném místě. Protože staré, odrůstající listy žloutnou, je třeba je občas odstranit. To jde nejlépe tak, že list uchopíme u kmene a odlomíme tahem dolů. Pokud to jde těžko, ustříhneme list asi 3 cm od kmene. Asi po 14ti dnech zbytek listu uschne a jde snáze odlomit.
Dračince se množí semeny, vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Bohužel není obvyklé, aby tyto druhy v pokojových podmínkách kvetly a mohly se množit semenem. Spodní teplota musí být vysoká (alespoň 22°C).
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: