zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 1x

poslední revize 09.10.2019

Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Salvia

Salvia scabiosifolia

Roste na Krymu v podobě polokeře. Dorůstá výšky 20 - 45cm. Vytváří několik na bázi větvených vzpřímených hustě olistěných kmínků. Listy jsou celkově eliptické, dlouhé 5 - 8,5cm, široké 2 - 5cm, peřenosečné s 5 - 6ti páry čárkovitých špičatých cípů délky 1,2 - 4cm, šířky 1 - 3mm, vrcholový úkrojek je mírně širší, obě strany jsou ochlupené, spodní více, řapíky jsou ochlupené a květní listy jsou kratší kalicha, jsou vejčité, přisedlé, z obou stran ochlupené, někdy i stopkovitě žláznaté. Květenství je terminální, tvoří je 5 - 11 oddálených 6 - 10tičetných lichopřeslenů, vlastní květy jsou krátce stopkaté, vzpřímené, listence eliptické, dlouze ochlupené, kalich je dlouze ochlupený, stopkovitě žláznatý, má délku 1,1 - 1,5cm, 12 - 13 žilek, spodní pysk má 2 široké 3úhlé zuby, horní jsou delší, koruna má délku 3 - 4cm, je světlá s namodralou kresbou, trubka krátká, horní pysk je vzpřímený, vykrojený, kratší než spodní, spodní má postranní laloky prakticky kulaté, středový je větší a obvejčitý až prakticky kulatý.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. adenostachya, S. demetrii, S. hablitziana, S. habliziana, S. pinnifolia, S. scabiosae, S. scabiosifolia subsp. adenostachya, S. scabiosifolia var. adenostachya, S. taurica, S. vulnerariifolia

Popis rodu Salvia

cenikceny již od 27,00 Kč s DPH

Rodové jméno pochází z latinského slova salvare = léčit. Vyskytuje se od mírného pásma po tropy. Může se jednat o jednoletku nebo trvalky, bylinu, polokeř nebo i keř. Povrch bývá ochlupený. Lodyhy jsou chutě větvené. Listy vyrůstají vstřícně, obvykle vytvářejí přízemní růžici, mohou být jednoduché, 3četné nebo i 1 - 2x zpeřené. Květenstvím je terminální nebo úžlabní hrozen, klas, lata nebo vrcholík, ty jsou dále složené z lichopřeslenů, listeny mohou být malé i velké, někdy barevné, vlastní květy jsou 5tičetné, kalich i koruna mají 2 pysky, kalich je trubkovitý, vejčitý, zvonkovitý nebo nálevkovitý, horní pysk celokrajný nebo 3zubý, spodní rozeklaný na 2 části anebo 2 zuby a koruna má spodní pysk 3laločný s větším středním lalokem (vzácně jsou všechny stejně velké). Plodem je tvrdka. Zpravidla vydává aroma. Existují vnitrodruhové taxony:

Pěstujeme ji na záhoně na dobře osluněném místě. Po odkvětu nezapomeňte provést důkladný řez, aby hodně kvetla i příště. Vyhovují ji dobře propustné půdy.

Množí se dělením nebo vyzrálými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Lamiaceae (Hluchavkovité)

Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2025                 DONATE / příspěvek na provoz stránek