zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 34x

Listnáče : Magnoliopsida / Malpighiales / Salicaceae / Salix

Salix olgae

Pochází ze střední Asie. Roste v podobě keře. Borka je hnědá. Větve jsou načervenalé, holé nebo jemně ochlupené, hustě olistěné. Palisty chybí. Listy jsou čárkovitěkopinaté, krátce zašpičatělé, dlouihé do 3,5cm, široké 4 - 5mm, ostře špičaté, báze zúžená, obě strany nasivělé, holé, bíle tečkované, celokrajné, v mládí hedvábitě ochlupené, centrální žebro na spodní straně světlé, žilnatinu tvoří 11 - 12 párů nevýrazných žilek a řapíky jsou holé, dlouhé 2 - 4mm. Jehnědy jsou krátké, mají hustě bíle ochlupenou stopku, šupiny úzce vejčité, krátce bíle ochlupené, báze ochlupená, semeníky vejčitěkuželovité, dlouhé 3 - 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. angrenica, S. coerulangrenica, S. heterandra, S. olgangrenica, S. pseudalba

Popis rodu Salix

cenikceny již od 123,20 Kč s DPH

Pochází ze severní polokoule od arktidy ke kraji subtropů. Co se týče tvaru, nalezneme zde stromy, křoviny, vzácně téměř byliny, plazivé druhy nebo velmi zakrslé. Většina z nich se vyznačuje rychlým růstem, což zapřičiňuje křehkost a také krátkověkost. Patří mezi dvoudomé opadavé (výjmečně stálezelené) rostliny. Širokolistým vrbám se u nás říkalo Rokyty a úzkolistým Vetly. Pupeny jsou kryté jednou obalnou slupkou. Palisty bývají vyvinuté a opadavé. Listy jsou řapíkaté nebo přisedlé, většinou kopinatého tvaru s pilovým nebo zubatým či celokrajným okrajem. Kvete v jehnědách. Samčím zlatožlutým vzpřímeným květům se lidově říká kočičky, samičí vysící jsou nazelenalé. Plodem je zelená tobolka s ochmýřenými semeny. Velmi snadno se kříží. Velkou sbírku vrb naleznete v arboretu Křtiny. Existují vnitrodruhové taxony:

Jedná se o typickou rostlinu zamokřených půd, krajů rybníků, potoků, atp. Zakrslejší druhy mají raději kamenitý substrát a chladnější místo. Plstnaté druhy naopak mají rády půdy sušší.

Množení se provádí řízkováním nebo hřížením, semena záhy ztrácejí klíčivost.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek