karta rostliny zobrazena tento rok 107x
Ovoce : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Rubus
Roste na polárním kruhu severní polokoule. Dorůstá výšky 10 - 30cm. Pod zemí vytváří plazivý dřevnatý oddenek. Kmínky jsou drátovité, slabé, 3hranné, postrádají ostny a mají 2 - 6 listů. Palisty jsou obvejčité, tupě až zakulacené a velké. Listy jsou 3 - 5tičetné, vlastní lístky jsou vejčité až obvejčité, zelené, tupě pilovité, dlouhé 2 - 3cm, na spodní straně mohou být přitiskle ochlupené, centrální lístek je prakticky kosočtvercovitý, krátce řapíčkatý a postranní jsou prakticky přisedlé. Kvete po 1 (i 3)ks s průměrem 2,5cm oboupohlavnými až téměř jednopohlavnými květy s 5 - 7mi korunními lístky, jsou kulaté až obvejčité, zpravidla vykrojené a růžovočervené. Plody jsou žlutohnědé až tmavěčervené nebo tmavě růžovofialové.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Cylastis arcticus, R. arcticus subsp. humilis, R. arcticus var. humilis, R. arcticus var. pentaphylloides
Ostružiník je velmi bohatý rod, obsahuje více než 1000 druhů. Roste na všech kontinentech kromě Antarktidy v podobě opadavého až stálezeleného vzpřímeného, popínavého nebo poléhavého keře (i byliny). Povrch bývá ostnitý (i bezostný), zpravidla žláznatě štětinatý. Dorůstá výška max. 3m. Vytváří palisty. Listy jsou dlanitě až laločnatě 3 - 5ti četné, i lichozpeřené, bývají chlupaté, vejčité, zašpičatělé a pilovité. Květenstvím bývá vrcholový nebo postranní svazeček, hrozen, chocholík nebo lata, vlastní květy jsou oboupohlavné (i jednopohlavné, díky tomu pak prakticky dvoudomé), mají (4 -) 5 (i 8) kališních lístků, zpravidla 5 korunních, delších kališních, bývají bílé, občas béžové, růžové, růžovofialové nebo červené a s mnoha tyčinkami. Souplodí (ostružina) se skládá z 5ti až mnoha peckoviček. Používá se v léčitelství. Existují vnitrodruhové taxony:
Ze země stále vyrůstají nové dřevnatějící pruty, proto je při pěstování vhodné keř udržovat pravidelným řezem. Stálezelené nebo polostálezelené druhy snáší i stín, ostatní potřebují plné slunce nebo polostín. Půdy by měla být teplá, může být kamenitá i bohatá na živiny. Řez u malin provádíme následovně. Po odplození vyřízneme výhony až u země a z ostatních ponecháme max. 8 - 10ks. Remontující maliníky před zimou (nebo v předjaří) seřízneme celé nízko nad zemí. Po vysázení ostružiny v předjaří ponecháme kolem 3 - 4 nejsilnější výhony a zkrátí se na 1/4 - 1/3. Další roky se zcela odřezávají odplozené výhony a z loňských se ponechává kolem 6ti výhonů, které na jaře zkrátíme na 4 - 5 listů.
Množí se dělením trsů nebo řízkováním na podzim.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: