karta rostliny zobrazena tento rok 7x
poslední revize 26.10.2021
Keře : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Rosa
Pochází asi z Malé Asie. Roste v podobě prutnatého keře. Dorůstá výšky 1 (i 2)m. Ostny jsou štíhlé. Kvete růžovými, tmavěčervenými nebo i jinak zbarvenými květy o průměru 3 - 5 (i 8)cm. Existují vnitrodruhové taxony:
U nás je mrazuvzdorná. Na jaře rostlinu zkracujeme o 1/3.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: R. centifolia var. muscosa, R. gallica var. centifolia, R. x centifolia
Největší počet druhů pochází z Asie. Některé druhy dokáží dosáhnout velikosti až 20m. Plodem je šípek a na větvích vyrůstají trny. Velkou sbírku růží naleznete v Botanické zahradě v Liberci.
Růže potřebují slunná místa s dostatkem čerstvého vzduchu. Bývají choulostivé na přelití. Přesazování se provádí na jaře. Před zimou provádíme důkladné ořezání výhonů a proti mrazům provádíme nahrobkování a zakrytí chvojím.
Množí se řízkováním nebo semeny, které musejí projít stratifikací.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Růži stolistou pěstuji od roku 1999. Je mrazuvzdorná,mám keř vysoký 3 m a široký 3m. Čaj z květů této růže nádherně voní a má výborné léčivé účinky na mnoho neduhů. Tato růže netvoří šípky je možné ji namnožit pouze odkopky nebo řízky. Několika lidem,kterým jsem dal na zakořenění větvičky se podařilo růži namnožit. Bydlím v Litovli u Olomouce,pokud si budete chtít zkusit zakořenit tuto vynikající růži rád se na jaře nebo na podzim o několik letorostů podělím. Vláďa
Růže stolistá je proti mrazu hodně odolná. U nás ve 400m.n.m se ji dařilo dobře. Měli jsme růžovou a bílou. Když se nezastřihuje tak má kolem dvou metrů.Co se pamatuji,tak chorobami netrpěla,jen se stávalo že v deštivém a teplém období její květy hnily.To je tím že její květy obsahují velké množství okvětních lístků.